تاخیر در سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر به دلیل نشت

علی اکبر صالحی
Image caption رییس سازمان انرژی اتمی ایران از رفع مشکل نشت در استخر مجاور رآکتور خبر داد

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، دلیل تاخیر در بارگذاری سوخت اصلی در قلب راکتور اتمی بوشهر را مشاهده "نشت" در یکی از استخرهای جنب رآکتور عنوان کرده و گفته است که این موضوع ارتباطی با کرم "استاکس نت" ندارد.

پیش از این مقامات سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده بودند که در نیمه اول مهرماه امسال پس از انتقال سوخت به قلب راکتور، نیروگاه اتمی بوشهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

آقای صالحی توضیح چندانی در مورد جزییات این نشت نداده است اما در عین حال از برطرف شدن مشکل به وجود آمده خبر داده است.

او در این مورد به خبرگزاری ایرنا گفت که این اشکال در مرحله تست های اولیه مشاهده شد: "در فرآیند شستشو، نشت کوچکی در استخر راکتور مشاهده و جلوی آن گرفته شد. همین نشت چند روزی فعالیت ها را عقب انداخت".

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین هرگونه ارتباط بین تاخیر ایجاد شده در سوخت گذاری نیروگاه بوشهر با فعالیت کرم "استاکس نت" را رد کرد.

استاکس نت بدافزاری است که برای آسیب زدن به رایانه های صنعتی طراحی شده است و گزارش ها نشان می دهد که ایران بیش از هر کشور دیگری در معرض آلودگی قرار گرفته است.

هفته گذشته مقامات ایرانی اعلام کرده بودند که بعضی از رایانه های شخصی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر به این کرم کامپیوتری آلوده شده اند. اما در عین حال تاکید شده بود که کامپیوتر های اصلی نیروگاه اتمی بوشهر به هیچ عنوان تحت تاثیر این کرم قرار نگرفته اند.

برخی از کارشناسان این احتمال را مطرح کرده اند که با توجه به مخالفت آمریکا و اسراییل با برنامه اتمی ایران، ممکن است طراحی و ساخت این بدافزار کامپیوتری توسط این کشورها انجام گرفته باشد.

مارک فیتس پاتریک، از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک به خبرگزاری رویترز گفته است احتمالا اشاره آقای صالحی به استخری است که میله های سوخت مصرف شده به آن انتقال داده می شود.

البته آقای فیتس پاتریک تاکید کرده است با توجه به اینکه مقام های جمهوری اسلامی ایران معمولا در مورد برنامه هسته ای این کشور به شکل خوشبینانه ای اغراق می کنند، احتمال دارد مشکل یاد شده کمی جدی تر از چیزی باشد که رییس سازمان انرژی اتمی ایران مطرح کرده است.

اکنون قرار است طبق اعلام سازمان انرژی اتمی ایران در نیمه دوم مهرماه امسال سوخت اصلی به قلب نیروگاه اتمی بوشهر منتقل شود.

قرار است این نیروگاه تا سال ۲۰۱۱ میلادی در حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید کند که این میزان معادل دو و نیم درصد از کل نیاز ایران به برق است.

مطالب مرتبط