بروجردی: سوخت گذاری در نیروگاه بوشهر از سرگرفته می شود

نیروگاه بوشهر
Image caption روسیه سوخت نیروگاه بوشهر را تامین می کند و پس مانده سوخت را از ایران می گیرد

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که روز سه شنبه در قلب راکتور نیروگاه اتمی بوشهر سوخت گذاری خواهد شد.

به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا) این مقام جمهوری اسلامی روز دوشنبه، سوم آبان (۲۵ اکتبر) در حاشیه نشست دیدارش با سفرای کشورهای آفریقایی در تهران گفت که روز سه شنبه، چهارم آبان (۲۶ اکتبر) سوخت هسته ای این نیروگاه در قلب رآکتور آن قرار داده خواهد شد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، حدود سه هفته پیش علت تاخیر در بارگذاری سوخت در قلب راکتور را "نشت" در یکی از استخرهای کنار راکتور اعلام کره بود.

او به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت که این تاخیر با کرم اینترنتی "استاکس نت" ارتباطی ندارد.

بر اساس برنامه اولیه، قرار بود که در نیمه اول مهرماه پس از انتقال سوخت به قلب راکتور، نیروگاه اتمی بوشهر فعالیت خود را آغاز کند که این کار به تاخیر افتاده است.

مقام های ایران می گویند که این نیروگاه تا سال ۲۰۱۱ میلادی در حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید خواهد کرد که معادل دست کم دو و نیم درصد برق مورد نیاز در این کشور است.

آقای صالحی در مورد "نشت" گفته بود: "در فرآیند شستشو، نشت کوچکی در استخر راکتور مشاهده و جلوی آن گرفته شد. همین نشت چند روزی فعالیت ها را عقب انداخت".

رییس سازمان انرژی اتمی ایران احتمال ارتباط بین تاخیر در سوخت گذاری نیروگاه بوشهر با فعالیت کرم اینترنتی "استاکس نت" را رد کرد.

"استاکس نت" یک نوع کرم اینترنتی است که برای آسیب زدن به رایانه های صنعتی طراحی شده است و گزارش ها نشان می دهد که ایران بیش از هر کشور دیگری در معرض آلودگی قرار گرفته است.

هفته گذشته مقام های ایرانی اعلام کرده بودند که بعضی از کامپیوترهای شخصی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر به این کرم کامپیوتری آلوده شده اند.

اما آنها گفتند که کامپیوتر های اصلی نیروگاه اتمی بوشهر تحت تاثیر این کرم اینترنتی قرار نگرفته اند.

متخصصان ایران و روسیه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) روند سوخت گذاری در نیروگاه هسته ای بوشهر را آغاز کردند.

دولت ایران می گوید که این کار، نقطه عطفی در تولید انرژی هسته ای در داخل این کشور است.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه تامین می شود و پس مانده سوخت آن به روسیه انتقال می یابد.

دولت آمریکا می گوید که نیروگاه اتمی بوشهر را خطری علیه منافع خود نمی داند.

مطالب مرتبط