آمریکا: مساله ما نیروگاه بوشهر نیست

Image caption کلینتون: ایران حق دارد که برنامه انرژی اتمی صلح آمیز داشته باشد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که کشورش نگران تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز است، نه نیروگاه اتمی بوشهر.

ایران روز سه شنبه ۴ آبان (۲۶ اکتبر) عملیات سوخت گذاری در نیروگاه اتمی بوشهر، که پیش از این "به دلایل فنی" متوقف شده بود، را از سر گرفت.

وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه در واشنگتن، بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده با راه اندازی نیروگاه بوشهر مخالفتی ندارد.

او گفت: "ما با راکتور آنها در بوشهر مشکلی نداریم. مشکل ما با تاسیساتشان در مکان هایی مانند نطنز و دیگر تاسیسات سری در قم یا جایی مثل آن است که معتقدیم برنامه اتمی نظامی خود را در آن دنبال می کنند."

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید که تمام فعالیت های هسته ای این کشور صلح آمیز است.

هیلاری کلینتون در جمع خبرنگاران در واشنگتن نگرانی هایی که برخی درباره نیروگاه بوشهر در رسانه ها مطرح کرده اند را رد کرد.

او گفت: "آنها حق دارند که برنامه انرژی اتمی صلح آمیزی داشته باشند اما حق داشتن سلاح هسته ای را ندارند."

سوخت گذاری در قلب راکتور

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه شنبه در نیروگاه بوشهر در جنوب ایران، به خبرنگاران گفت که عملیات انتقال سوخت هسته ای به قلب رآکتور نیروگاه آغاز شده است.

او پیش بینی کرد که حدود دو ماه طول خواهد کشید تا ۱۶۳ "مجتمع سوخت هسته ای" در داخل قلب رآکتور جای گیرد و پس از انجام آزمایش های لازم، اواخر بهمن ماه برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه اصلی برق ایران وصل شود.

دو ماه پیش نیز عملیات سوخت گذاری نیروگاه اتمی بوشهر طی مراسمی با شرکت آقای صالحی و سرگئی کریینکو، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه آغاز شده بود و قرار بود که اواسط مهر ماه تولید برق در این نیروگاه آغاز شود.

اما بعد از مدتی اعلام شد که عملیات سوخت گذاری متوقف شده است.

آقای صالحی دلیل این توقف را نشت یکی از استخرهای کنار رآکتور اعلام کرد و گفت که این تاخیر به کرم اینترنتی "استاکس نت" ارتباطی ندارد.

"استاکس نت" یک نوع کرم اینترنتی است که برای آسیب زدن به رایانه های صنعتی طراحی شده است و گزارش ها نشان می دهد که ایران بیش از هر کشور دیگری در معرض آلودگی به آن قرار گرفته است.

Image caption این دومین بار است که خبر آغاز عملیات سوخت گذاری در رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر منتشر می شود

پیش تر مقام های ایرانی اعلام کرده بودند که بعضی از کامپیوترهای شخصی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر به این کرم کامپیوتری آلوده شده است، اما آسیبی به کامپیوتر های اصلی نیروگاه وارد نشده است.

ایمنی نیروگاه بوشهر

آقای صالحی در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره ایمنی نیروگاه گفت که این نیروگاه از نظر ایمنی تحت نظارت کارشناسان ایران، روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

او گفت: "ایمنی نیروگاه مشکلی ندارد. نیروگاه بوشهر از استثنایی ترین نیروگاه ها به لحاظ ایمنی است."

وی درباره نگرانی برخی از کشور های منطقه درباره احتمال ایجاد آلودگی نیروگاه اتمی بوشهر در محیط زیست منطقه گفت: "ما ابتدا نگران مردم خودمان هستیم و اگر ابراز نگرانی این کشور ها از روی بی اطلاعی است ما اطلاع رسانی می کنیم و می توانند از آژانس هم در این باره بپرسند."

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم امروز در گفت و گو با خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت که همه کارهایی که در نیروگاه بوشهر صورت می گیرد تحت نظارت نمایندگان آژانس است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین تاکید کرده است که متخصصان کشور های همسایه می توانند از نیروگاه بازدید کنند و از بابت ایمنی آن اطمینان حاصل کنند.

او با اشاره به احتمال وجود انگیزه های سیاسی در مطرح شدن این گونه نگرانی ها، گفت: "این مسائل آثار مخرب دارد و اگر آنها هم شروع به ساخت نیروگاه کنند، آن وقت ما همین ایراد ها را به آنها وارد می کنیم."

پیش تر خبرگزاری دولتی کویت، کنا، از قول یک مقام ارشد وزارت امور خارجه این کشور، از نگرانی شدید مسئولان کویتی از خطر آلودگی زیست محیطی و نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر خبر داده بود.

بیش از سه سال پیش نیز، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از احتمال آلودگی منطقه در اثر فعالیت های نیروگاه اتمی بوشهر ابراز نگرانی کرده بودند و در بیانیه پایانی نود ونهمین نشست خود در ریاض اعلام کرده بودند که تاسیسات هسته ای بوشهر منطقه را در معرض خطر یک ضایعه انسانی قرار داده است.

همزمان با آغاز سوخت گذاری نیروگاه بوشهر، محمد حسین جهانبخش، استاندار بوشهر درباره امنیت ساکنان روستاهای نزدیک به این نیروگاه به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت: "در یک طرح تدوین شده ساکنان روستاهای هلیله و بندرگاه که در حریم ۵ کیلومتری نیروگاه بوشهر قرار دارند، می توانند در روستای خود باقی بمانند."

او همچنین به "آرزوی چند ساله مردم بوشهر" برای جابه جایی زباله ها و نخاله های ناشی از ساخت و ساز نیروگاه اتمی بوشهر اشاره کرد و گفت که در فاز اول این عملیات ۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

او ابراز امیدواری کرده است که تا بهمن ماه، مساله دفع زباله ها و جاده نیروگاه حل و ساماندهی شود.

طرح ۳۰ ساله نیروگاه اتمی در ایران

قرار داد احداث نیروگاه اتمی بوشهر در سال های قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ با یک شرکت آلمانی بسته شد اما بعد از انقلاب، این طرح متوقف شد.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی، جمهوری اسلامی قرارداد ساخت این نیروگاه را با یک شرکت روسی منعقد کرد و انتظار داشت تولید برق از این نیروگاه حدود پنج سال بعد از امضای قرارداد آغاز شود.

تا کنون چندین بار دو طرف از آغاز به کار نیروگاه در تاریخی مشخص خبر داده اند، اما هر بار طرف روسی راه اندازی این نیروگاه را با ذکر دلایل مختلف به تعویق انداخته است.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به طور مستقیم توسط روسیه تامین می شود و پسمانده سوخت نیز به روسیه انتقال می یابد.

به همین دلیل، فعالیت این نیروگاه با اعتراضی از سوی کشورهای غربی مواجه نشده است هرچند این کشورها نسبت به صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران ابراز تردید کرده اند.

روسیه ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر را از اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد و مقامات ایرانی در آن زمان از آغاز به کار این تاسیسات در آینده نزدیک سخن گفتند.

مطالب مرتبط