'اپیدمی های گسترده سوآزیلند را با خطر جدی مواجه کرده است'

Image caption سوآزیلند بالاترین آمار ابتلا به اچ آی وی/ایدز را در جهان دارد

سازمان خیریه پزشکان بدون مرز می گوید دو اپیدمی اچ آی وی/ایدز و سل کشور سوآزیلند در جنوب آفریقا را به ورطه نابودی کشانده است.

این سازمان خیریه، که مقر آن در سوئیس است، در جدیدترین گزارش خود شیوع این بیماری ها در سوآزیلند را بحران بهداشتی توصیف کرده و خواستار اقدام فوری و نا متمرکز برای مقابله با آن شده است.

سوآزیلند بالاترین آمار ابتلا به اچ آی وی/ایدز را در جهان دارد و در بیست سال گذشته میانگین طول عمر در این کشور از شصت سال به سی و یک سال کاهش یافته است.

اما مبارزه با اچ آی وی به دلیل شیوع گسترده بیماری سل در این کشور امری پیچیده شده است.

در واقع مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری سل در میان بزرگسالان سوآزیلند اصلی ترین دلیل مرگ و میر در این کشور است و سازمان پزشکان بدون مرز که در "شیسلونی"، منطقه ای دورافتاده در سوآزیلند چند درمانگاه دارد می گوید هشتاد درصد از بیماران سل همچنین حامل ویروس اچ آی وی هستند.

سازمان پزشکان بدون مرز می گوید درمان بیماران و همچنین اطمینان حاصل کردن از این که آنها رژیم درمانی خود را دنبال می کنند امری پیچیده است چون شمار پرسنل پزشکی و امکانات لازم برای تشخیص بیماری ها در سوآزیلند به شدت پایین است و این در حالی است که بیماران برای رسیدن به تنها مرکز درمان سل در سوآزیلند باید مسافت طولانی را طی کنند.

اکنون سازمان پزشکان بدون مرز و دولت سوآزیلند مشترکا روشی غیرمتمرکز را در شیسلونی معرفی کرده اند که باعث می شود درمانگاه های روستایی دو بیماری اچ آی وی/ایدز را همزمان با سل تحت درمان قرار دهند. در همین حال امدادرسان داوطلب آموزش می بینند که بیماران را در طول درمان زیر نظر داشته باشند.

پزشکان بدون مرز می گوید این نوع برنامه باید در تمام سوآزیلند به اجرا درآید تا جان ده ها هزار نفر از مرگ حتمی نجات یابد.

مطالب مرتبط