آمریکا: خرس قطبی در معرض انقراض نیست

خرس قطبی
Image caption شناسایی خرس قطبی به عنوان "گونه در معرض انقراض" استخراج نفت را در آلاسکا مشکل می کند

وزارت کشور ایالات متحده با رد درخواست گروه های طرفدار محیط زیست، از شناسایی خرس قطبی به عنوان "گونه در معرض انقراض" خودداری کرده است.

گروه های مدافع محیط زیست از دولت آمریکا خواسته بودند با توجه به خطر گرمایش زمین برای زیستگاه خرس قطبی، این جانور را در فهرست حیوانات در معرض انقراض قرار دهد.

شناسایی خرس قطبی به عنوان گونه در معرض انقراض می توانست حمایت قانونی دولت آمریکا را از این جانوران به همراه داشته باشد.

اما دولت آمریکا می گوید خرس قطبی را در معرض انقراض نمی شناسد.

طرفداران محیط زیست می گویند از تصمیم وزارت کشور به دادگاه شکایت خواهند کرد.

مرکز تنوع زیست شناختی در آمریکا تصمیم دولت باراک اوباما را برای عدم شناسایی این جانوران به عنوان گونه در معرض اتقراض "ادامه سیاست های دولت جورج بوش" برای مخالفت با علم عنوان کرده است.

به گفته این مرکز احتمال انقراض خرس های قطبی تا چهل سال دیگر بسیار زیاد است.

برای شناسایی خرس های قطبی به عنوان گونه در معرض انقراض، دولت آمریکا باید تبعات افزایش گازهای گلخانه ای بر یخهای قطبی زیستگاه این جانوران را ارزیابی کند.

شناسایی خرس قطبی به عنوان گونه در معرض انقراض، هرگونه تصمیم گیری دولت را برای صدور مجوز حفاری و استخراج نفت در شمال آلاسکا تحت الشعاع قرار خواهد داد.

خرس های قطبی پیش از این در دولت جورج بوش به عنوان "گونه مورد تهدید " شناسایی شده بودند. به گفته دولت آمریکا، در معرض خطر بودن خرس های قطبی نمی تواند مانع از حفاری و استخراج نفت در زیستگاه آنها شود.

فعالان زیست محیطی امیدوار بودند با ارتقای سطح هشدار و فهرست کردن خرس قطبی به عنوان "گونه در معرض اتقراض"، حمایت قانونی بیشتری را برای این پستاندار بزرگ فراهم کنند.

مطالب مرتبط