پژوهشگران می گویند تاثیرات مخرب سیگار بر بدن فوری است

Image caption تاثیرات منفی سیگار کشیدن تنها پس از دقیقه بر بدن آغاز می شود

براساس تحقیقی که در آمریکا انجام شده، سیگار کشیدن می تواند در عرض چند دقیقه بر بدن تاثیر بگذارد.

این تحقیق که نتایج آن در نشریه علمیChemical Research in Toxicology به چاپ رسیده نشان می دهد مواد شیمیایی که باعث بروز سرطان می شوند، به سرعت پس از سیگار کشیدن ایجاد می شوند.

پژوهشگرانی که در این تحقیق شرکت داشته اند نتایج بدست آمده را هشداری جدی برای افراد سیگاری می دانند.

سازمان خیریه "Ash" که به فعالیت های تحقیقاتی در زمینه تاثیرات منفی کشیدن سیگار مشغول است، نتایج این تحقیق را "نگران کننده" و در عین حال "هشدار دهنده" توصیف کرده است.

اثرات طولانی مدت سیگار کشیدن همانند بیماری های قلبی و انواع سرطان ها کاملا شناخته شده است. اما براساس این تحقیق جدید تاثیرات منفی سیگار لحظاتی پس از اولین سیگاری که کشیده می شود، بروز می کند.

پژوهشگران در این تحقیق سطح ماده شیمیایی PAH را که مرتبط با سرطان است، در ۱۲ بیمار پس از کشیدن سیگار مورد بررسی قرار دادند.

در این تحقیق مقداری PHA به سیگار افراد مورد آزمایش افزوده شد. پژوهشگران دریافتند این ماده سپس در بدن به ماده شیمیایی دیگری که باعث تخریب DNA می شود، تبدیل شده که این فعل و انفعال با بروز سرطان مرتبط است.

براساس این تحقیق، این فعل و انفعال شیمیایی تنها بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام می شود.

پروفسور استفان هکت، از دانشگاه مینه سوتا در آمریکا می گوید:"این تحقیقی منحصر به فرد است، این اولین باری است که متابولیسم بدن بر روی PHA که از راه سیگار کشیدن تولید می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. در این تحقیق سعی شده از تاثیر عواملی دیگر نظیر آلودگی هوا و یا رژیم غذایی در زمان بررسی تغییرات ایجاد شده در ماده شیمیایی PHA جلوگیری شود.

گفته می شود نتایج این تحقیق برای کسانی که قصد سیگار کشیدن دارند، هشدار دهنده است.

مارتین داکریل، مدیر موسسه "Ash" می گوید:"تقریبا همه می دانند که سیگار کشیدن باعث بروز سرطان ریه می شود. اما نکته نگران کننده در مورد این تحقیق آن است که تاثیرات منفی سیگار کشیدن نه در ۳۰ سال آینده بلکه در ۳۰ دقیقه آغاز می شود.

موسسه ملی سرطان تامین کننده هزینه تحقیقات در این مورد بوده است.

مطالب مرتبط