آمازون: فروش کتابهای دیجیتال از چاپی پیشی گرفت

کیندل
Image caption آمازون می گوید کیندل پرفروش ترین محصول این شرکت است

در تازه ترین نشانه از محبوبیت کتاب های دیجیتال، سایت آمازون که بزرگ ترین کتابفروشی اینترنتی دنیا است، اعلام کرده که در آمریکا به ازای فروش هر ۱۰۰ کتاب چاپی، ۱۱۵ کتاب الکترونیکی می فروشد.

این شرکت همچنین اعلام کرده که فروش نسخه های دیجیتال سه برابر نسخه های چاپی است.

حرکت به سمت کتاب های الکترونیک، بزرگترین تغییر در صنعت چاپ از زمان اختراع ماشین چاپ تاکنون ارزیابی می شود.

کتاب های الکترونیکی سال هاست در بازار عرضه می شوند، ولی به تازگی بسیاری پرطرفدار شده است.

مارک گروگری، خبرنگار حوزه فناوری بی بی سی می گوید که با اعلام تازه فروشگاه اینترنتی آمازون، به نظر می رسد تحول بزرگی در صنعت چاپ و نشر، رخ داده است.

مسولان فروشگاه اینترنتی آمازون، که یکی از فروشگاه های بزرگ کتابفروشی در اینترنت است، اعلام کرده اند که میزان فروش کتاب های الکترونیک در این سایت، بیشتر از کتاب های کاغذی است.

آمازون می گوید کیندل، دستگاه ساخت این شرکت که با آن کتاب های دیجیتال خوانده می شود، پرفروش ترین محصولی است که تاکنون عرضه کرده است.

البته آمازون، جزئیاتی درباره میزان سود حاصل از فروش کتاب های الکترونیکی و کتابخوان های الکترونیکی اش را اعلام نکرده است.

برخی تحلیلگران معتقدند آمازون با وجود تبلیغات بسیار زیاد، از فروش کتاب های دیجیتال سود کمی می برد. گروهی دیگر نیز می گویند آمازون ممکن است دستگاه های کیندل را برای افزایش تقاضا برای کتاب های دیجیتال با ضرر بفروشد.

از سوی دیگر روپرت مرداک، از سرمایه داران بزرگ در صنعت رسانه دنیا، به دنبال راه اندازی یک روزنامه در آمریکا است که فقط با کامپیوتر آی پد محصول شرکت اپل، قابل دسترسی است. این روزنامه قرار است از روز چهارشنبه راه اندازی شود و قیمت آن حدود یک دلار در هفته خواهد بود.

این روزنامه، یکی از آخرین تلاش های آقای مرداک است تا مردم را تشویق کند برای دریافت خبرهای الکترونیکی، پول بپردازند.

سود حاصل از چاپ و فروش روزنامه های سنتی در دنیا بدلیل روی آوردن مردم به سایت های خبری آنلاین که اغلب مجانی است، کم شده است.

این خبر در شرایطی منتشر شده است که روپرت مرداک، مالک چندین رسانه مهم در حال فراهم کردن مقدمات راه اندازی یک روزنامه است که فقط به صورت دیجیتال و برای دستگاه آی پد ساخت شرکت اپل منتشر می شود.

مطالب مرتبط