وب‌نورد؛ برنامه‌ریزی آنلاین برای سفر

وب‌نورد بخشی از برنامه کلیک است که از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود و به معرفی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌پردازد.

حق نشر عکس posterous.com

وبلاگ‌سازی ساده

www.posterous.com

اگر شما هم می‌خواهید یک وبلاگ درست کنید این سایت شرایط را برای شما فراهم کرده است. اینجا بلاگ درست کردن به راحتی ایمیل فرستادن است. هیچ احتیاجی به تنظیمات خاص نیست. فقط کافی است مطلبتان را به این سایت ایمیل کنید و سایت بطور خودکار یک آدرس اختصاصی به شما ارائه می‌دهد. می‌توانید عکس، ویدیو، MP3 و یا هر فایل دیگری به سایت بفرستید تا همه را در بلاگتان بگذراد. یعنی حتی لازم نیست خیلی اهل فناوری باشید، زیرا کار شما تنها نوشتن است. در ضمن می‌توانید مستقیم به شبکه‌های اجتماعی وصل بشوید، که همخوان کردن یا به اشتراک‌گذاری نوشته‌ها را آسان می‌کند. خوانندگان می‌توانند نظراتشان را در صفحه شما بنویسند. یک گزینه مناسب و مفید دسترسی به وبلاگ از هر جا از راه موبایل است. بنابراین، این ابزار به ظاهر کوچک می‌تواند وبلاگ‌نویسی را برای شما آسان کنه. با این حساب دیگر هیچ بهانه‌ای برای ننوشتن باقی نمانده است.

حق نشر عکس safarbayad.com

بسیار سفر باید

www.safarbayad.com

چند وقت پیش سایت compulsivetravelers را معرفی کردیم که هدفش به همخوان کردن تجربه‌های سفر بود. حالا می‌خواهیم سایت مشابه‌ای به زبان فارسی معرفی کنیم. «سفر باید» دنبال تجربه‌های دست اول و شخصی افراد است. درحال حاضر سایت کوچکی است و مطالبش شامل مقداری اطلاعات کلی است و فقط چند کشور را پوشش می‌دهد. بنابراین اگر اهل سفر هستید، بد نیست خاطراتتان را در این سایت همخوان کنید تا دیگران هم استفاده کنند.

هتل‌یابی آنلاین

www.reh.ir

اما یکی از مشکلات سفر در داخل ایران یافتن محل اقامت از راه اینترنت است. یعنی یا باید از راه آژانس‌های مسافرتی این کار را انجام داد یا باید شخصاً به هتل‌ها مراجعه کرد که چندان راه دلچسب و آسانی نیست. خوشبختانه این سایت قدم بزرگی در این راه برداشته است.

در این سایت، مقصد و تاریخ سفر خود را وارد کنید و بین گزینه‌های موجود محل اقامت مورد نظرتان را انتخاب کنید. می‌توانید در فهرست امکانات هتل‌ها بگردید و ببینید که آیا با خواسته‌های شما مطابقت دارد یا خیر. در کل شروع خوبی است اما هنوز در مراحل ابتدایی است و نیاز به امکانات و اطلاعات بیشتری دارد.

حق نشر عکس dragonmobileapps.com

تبدیل صحبت به متن روی موبایل

www.dragonmobileapps.com

اگر نوشتن با صفحه کلید مجازی کلافه‌تان می‌کند، می‌توانید از اژدها کمک بگیرید! این اپلیکیشن رایگان آیفون با نرم‌افزار تشخیص صدا کار می‌کند. می‌توانید یک دقیقه صدا ضبط کنید و بعد که صدا به نوشته تبدیل شد، از راه پیامک، ایمیل، توییتر و فیس‌بوک ارسالش کنید.

ظاهراً اپلیکیشن‌های دیگری هم در این خانواده وجود دارد. از جمله جست‌وجوی اژدها یاDragon Search. این ابزار قرار است در آینده برای پلتفرم‌های دیگر از جمله اندروید هم قابل استفاده باشند. قابل ذکر است که این نسخه تنها برای یک مدت محدود قابل دریافت است بنابراین فرصت را از دست ندهید و دانلودش کنید.

مترجم ماشینی صوتی

www.androidzoom.com

یک اپلیکیشن خوب دیگر که با نرم‌افزار تشخیص صدا کار می‌کند Translate free است. همان طور که از اسمش پیداست رایگان است و البته مخصوص تلفن‌هایی با سیستم‌عامل اندروید طراحی شده و زبان فارسی را هم پوشش می‌دهد. ولی فقط از انگلیسی به فارسی کار می‌کند. در نسخه فعلی برای ترجمه‌های پیچیده مناسب نیست اما برای گذراندن امور روزمره کافی به نظر می‌رسد.