به روز شده:  17:50 گرينويچ - چهارشنبه 09 فوريه 2011 - 20 بهمن 1389

تغییرات آب و هوایی

تجمع اعتراضی در بزریل برای 'نجات جنگل‌های آمازون'

یکی از رهبران قبالا بومی برزیل

بومیان برزیل می گویند که احداث یک سد بزرگ می تواند صدمات جدی به جنگل های آمازون وارد کند

صدها نفر از بومیان برزیل به منظور جلوگیری از احداث یک سد بزرگ بر روی رودخانه آمازون، روز گذشته (سه شنبه هشتم فوریه) در برزیلیا، پایتخت این کشور تجمع اعتراضی برپا کردند.

در این مراسم، رهبر بومیان، طوماری را به نمایش گذاشت که در آن بیش از نیم میلیون نفر امضاء کننده، از دولت برزیل خواسته اند که از احداث این سد صرفنظر کند.

ادیسون لوبائو، وزیر انرژی برزیل از شروع به کار عملیات احداث این سد در چند روز آینده خبر داده است.

بسیاری از طرفداران محیط زیست و چهره های سرشناس جهان همچون استینگ، خواننده مشهور بریتانیا و جیمز کامرون، کارگردان فیلم آواتار، در مخالفت با این طرح گفته اند که احداث چنین سدی بر روی رودخانه آمازون، به بزرگترین جنگل های دست نخورده جهان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

گفته می شود که این سد در صورت احداث، سومین سد بزرگ آبی تولید کننده برق در جهان خواهد بود.

اهمیت جنگل های آمازون در تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری جهان و همچنین نقش مهم این جنگل ها در جذب گاز دی اکسید کربن از هوا و تولید اکسیژن به جای آن است.

جنگل های آمازون مأمن نزدیک به ۷۰ قبیله بومی است که تاکنون با انسانهای دنیای مدرن، هیچگونه ارتباطی نداشته اند.

دولت برزیل برای حفظ فرهنگ و اصالت این بومیان که هر یک احتمالا زبان و آیین های منحصر به فردی دارند، بخش های بزرگی از جنگل های آمازون را تحت حفاظت قرار داده است.

علی رغم اظهارات مقامات دولتی برزیل مبنی بر تلاش برای حفظ آمازون، سالانه بطور متوسط نوزده هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از این جنگل نابود می شود.

به گفته صاحب نظران، افزایش دما سبب کاهش بارندگی در منطقه آمازون خواهد شد و با کاهش بارندگی ریشه های درختان خشک شده و در مقابل آتش سوزی مقاومت خود را از دست می دهند.

با تخریب جنگل ها، در دراز مدت با بر هم خوردن "ثبات کربن" در جو زمین، الگوهای بارندگی در سراسر جهان نیز تغییر کرده و کشاورزی با بحران روبرو خواهد شد.

 • تصویری از هلی کوپتر از قبایل بومی برزیل که تا کنون با انسانها ارتباط نداشته اند
  اوایل ماه ژانویه گذشته، گروهی از مستند سازان بی بی سی، به همراه محیط بانان برزیلی، برای نخستین بار تصاویری از یکی از قبایل بومی آمازون تهیه کردند
 • تصویری از هلی کوپتر از قبایل بومی برزیل که تا کنون با انسانها ارتباط نداشته اند
  گفته می شود که نزدیک به هفتاد قبیله بومی در مناطق دور دست آمازون زندگی می کنند که تاکنون هیچگونه ارتباطی با انسان های شهری امروز نداشته اند
 • تصویری از هلی کوپتر از قبایل بومی برزیل که تا کنون با انسانها ارتباط نداشته اند
  احتمالا این قبایل از زبان، مراسم و آیین های ویژه خود برخوردارند که جهان مدرن تاکنون از جزئیات آنها اطلاعی پیدا نکرده است
 • رهبر یکی از قبایل بومی برزیل
  یکی از رهبران قبایل بومی برزیل که در تجمع اعتراضی برای احداث سد، روز گذشته در برزیلیا حضور یافت
 • رهبر یکی از قبایل بومی برزیل
  جنگل های آمازون و قبایل بومی آن، از گنجینه های بشری ثبت شده در سازمان یونسکو به شمار می روند
 • مراسم بومیان برزیل
  بومیان آمازون می گویند که احداث سد می تواند صدمات جدی به اکو سیستم جنگل های آمازون وارد کند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.