شاتل دیسکاوری برای آخرین بار پرتاب شد

پرتاب دیسکاوری حق نشر عکس none
Image caption این آخرین پرتاب شاتلی بود که کار خود را در سال 1984 شروع کرد

شاتل دیسکاوری برای آخرین بار از ایستگاه فضایی کندی به فضا پرتاب شده است.

این فضاپیما در روزی با آسمان صاف و آبی در فلوریدا، در ساعت 16:50 به وقت محلی با غرشی راهی ماموریت آخر خود شد.

ماموریت شاتل 11 روز به طول خواهد انجامید که طی آن یک اتاقک تازه ذخیره مواد و یک روبات پیشرفته شبیه انسان را تحویل ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) خواهد داد.

پس از این فقط دو پرواز، توسط اِندِوِر و آتلانتیس، باقی مانده است. ناسا سعی دارد این ماموریت ها را در ماه های آینده انجام دهد.

انتظار می رود که ناوگان شاتل پس از بازنشستگی در موزه ها به نمایش درآید.

طبق معمول، جمعیت خیلی بزرگی در جاده های نزدیک محل پرتاب و سواحل نزدیک آن جمع شده بودند تا شاهد ثبت تاریخ باشند.

دیسکاوری به عنوان "عضو ممتاز ناوگان شاتل ها" شناخته می شود و هر دو بار پس از انهدام شاتل "چلنجر" و "کلمبیا" ماموریت های بازگشت به فضا به دیسکاوری سپرده شد.

دیسکاوری اولین بار در سال 1984 پرتاب شد، و این سی و نهمین پرتاب آن است. زمانی که دیسکاوری تقریبا دو هفته دیگر بر زمین فرود آید در مجموع - در همه ماموریت های خود - مسافتی معادل 230 میلیون کلومتر را طی کرده است. این بیش از فاصله زمین تا خورشید، یعنی 149 میلیون کیلومتر است.

زمانی که شاتل ها بازنشسته شوند، قرار است فضانوردان احتمالا تا اواسط دهه جاری با راکت سویوز متعلق به روسیه راهی ایستگاه فضایی شوند.

چند شرکت آمریکایی امیدوارند با تکیه بر وسایل نقلیه فضایی تازه، در موقعیتی برای فروش خدمات پرتاب به ناسا قرار گیرند.

هدف این است که ناسا تلاش خود را صرف توسعه و ساخت یک راکت بزرگ - به نام سیستم پرتاب فضایی - کند که فضانوردان را به ورای ایستگاه فضایی به مقاصدی مثل سیارک ها خواهد برد.

مطالب مرتبط