امام مسجدی در لندن اظهارات خود در مورد تکامل را پس گرفت

تکامل
Image caption براساس آموزه های اسلامی انسان از آدم و حوا سرچشمه می گیرد

امام جمعه مسجدی در لندن پس از تهدید شدن به مرگ، اظهارات خود در حمایت از نظریه تکامل و حق زنان مسلمان در نپوشاندن موی سر را پس گرفته است.

دکتر اسامه حسن، که همچنین مدرس علوم است، به طور داوطلبانه از امامت جمعه مسجد لیتون در شرق لندن کناره گیری کرده است.

او گفت که در دفاع از نظریه تکامل زیاده روی کرده است.

او اذعان کرد که بسیاری از مسلمانان بریتانیا به اصل آفرینش ایمان دارند و افزود که فقط قصد دامن زدن به این بحث را داشته است.

دکتر حسن - مدرس ارشد دانشگاه میدلسکس - در سال 2008 نظر خود را در ستون آزاد وبسایت روزنامه گاردین منعکس کرده بود. او اشاره کرده بود که نظریه داروین درباره تکامل موجودات با آموزه های اسلامی در تضاد نیست.

او نوشته بود که زیست شناس های مسلمان زیادی هستند که در صحت اصول نظریه تکامل تردید ندارند و افزود: "بسیاری از کسانی که به خدا ایمان دارند مشکلی با یک راه حل روشن ندارند: اینکه خدا انسان را از طریق تکامل آفرید."

'ایجاد ابهام در تفکر روشن علمی'

دکتر حسن نوشته بود: "وبسایت های بسیار جذاب، ویدئوها و کتاب هایی که توسط مسلمانان بنیادگرای خلقت گرا تولید شده است، مثل آنهایی که در www.harunyahya.com دیده می شود، در تفکر روشن علمی ابهام ایجاد می کند."

او همچنین نوشت: "مشکل این است که بسیاری از مسلمانان این تصویر ساده را در ذهن دارند که خدا آدم را از گل آفرید، انگار که یک سفالگر مجسمه ای می سازد، و بعد روح را در جسم بی جان آن می دمد و ناگهان به انسانی زنده بدل می شود."

"این درکی در سطح بچه های مدرسه است و مسلمانان باید به عنوان افراد بزرگسال و صاحب فکر این نگاه را عوض کنند."

او در مقاله ای جداگانه نوشت که الزام پوشاندن موی سر در انظار عمومی برای زنان، دارای ریشه های فرهنگی است و زنان مسلمان در بریتانیا باید حق انتخاب داشته باشند.

رابرت پایگوت خبرنگار امور مذهبی بی بی سی می گوید که اظهارات سه سال قبل آقای حسن باعث صدور فتواهایی در تقبیح سخنان او از سوی عالمان مسلمان در چندین کشور شده است.

بنابه گزارش ها او در ماه ژانویه تهدید به مرگ شد و همچنین اطلاعیه هایی علیه او پخش شد.

دکتر حسن معاون مدیر مسجد لیتون گفته است که در این اظهار نظر خود که آدم دارای والدینی از جنس انسان بوده زیاده روی کرده است.

مطالب مرتبط