ادامه نگرانی جهانی در مورد ایمنی نیروگاه های هسته ای

حق نشر عکس Reuters
Image caption صدها هزار نفر خانه های خود را در اطراف فوکوشیمای ژاپن تخلیه کرده اند

نگرانی در باره ایمنی نیروگاه های اتمی به دلیل وضعیت اضطراری که در ژاپن روی داده، رو به افزایش است.

پس از بروز زمین لرزه و سونامی در ژاپن در روز جمعه (11 مارس)، که باعث آسیب دیدن نیروگاه های اتمی این کشور شده است، مقامات اروپا در تلاشند تا تدابیر ایمن سازی دهها رآکتور هسته ای این منطقه را بازنگری کنند و به مردم در باره امن بودن رآکتورها اطمینان دهند و از صنایع هسته ای محافظت کنند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه (14 مارس)، اعلام کرد که روز سه شنبه (15 مارس)، نشستی اضطراری را با شرکت وزرای نیرو، شرکت های بزرگ هسته ای و مقامات ناظر بر ایمنی تاسیسات هسته ای در اروپا برگزار می کند تا اطلاعات دست اول در باره طرح های نجات مطرح و برای ایمن سازی نیروگاه های منطقه مقررات وضع کنند.

در حالی که در نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن دو انفجار هیدروژنی رخ داده، سیستم های خنک کننده رآکتورهای این نیروگاه با مشکل روبرو شده و این نیروگاه با خطر ذوب میله های سوخت مواجه است، سوئیس روز دوشنبه اعلام کرد ساخت و بازسازی نیروگاه های هسته ای در این کشور را تا بازنگری دقیق و کامل جنبه های ایمنی این طرح ها متوقف کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دوریس لوتار، وزیر نیروی سوئیس، گزارش کرده است که "اولویت ایمنی و سلامت مردم است."

او به بازرس ایمنی برنامه های هسته ای سوئیس دستور داده است که دلیل اصلی بحران اتمی در ژاپن را بررسی کند و بر اساس یافته های خود برای تعیین استاندارد ایمن سازی نیروگاه های سوئیس طرحی جدید را ارائه دهد.

سوئیس چهار نیروگاه اتمی دارد که چهل درصد برق این کشور را تامین می کند. سوئیس رآکتورهای هسته ای تحقیقاتی نیز دارد.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، به پارلمان این کشور گفت که ایمن بودن تمام نیروگاه های اتمی کشورش، کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که این تاسیسات در صورت بروز زمین لرزه و سونامی به اندازه کافی مقاومند.

روز یکشنبه (سیزدهم مارس)، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفت معیارهایی که بر اساس آن، ایمنی در نیروگاه های این کشور محک زده می شود، بازنگری خواهد شد.

کره جنوبی و تایوان نیز گفته اند که برنامه های هسته ای خود را با توجه به حوادث در ژاپن، بازنگری خواهند کرد.

کره جنوبی درصدد است چهارده نیروگاه هسته ای دیگر برپا کند.

نیکولاس برلاکویچ، وزیر محیط زیست اتریش، نیز خواستار آزمایش میزان ایمنی نیروگاه ها در تمام اروپا شده و روز دوشنبه گفت همانطور که بانک های اروپایی محک زده می شوند که آیا توان تحمل شوک های مالی را دارند یا نه، مرکز هسته ای نیز باید آزمایش شوند که آیا در برابر زمین لرزه مقاوم هستند یا نه.

بنا به گزارش های رسانه های روسیه این کشور قصد ندارد برنامه بلند پروازانه هسته ای خود را برای ساخت رآکتورهای جدید هسته ای بازنگری کند اما از تجربیات حوادث ژاپن برای فعالیت های خود استفاده می کند.

انجمن فعالیت هسته ای اروپا، که مقر آن در بروکسل است، می گوید تا ژانویه سال 2011، یکصدو نود و پنج نیروگاه هسته ای در اروپا فعال بوده اند و نوزده نیروگاه دیگر در این منطقه در دست ساخت هستند.

مطالب مرتبط