بحث های هسته ای در اروپا و آمریکا در پی فاجعه ژاپن

انفجار در نیروگاه اتمی دایچی در فوکوشیما حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار در نیروگاه های اتمی ژاپن به بحث ها دامن زده است

نگرانی اولیه چگونگی مهار بحران در نیروگاه هسته ای ژاپن است. اما همزمان توجهات به سوی آینده معطوف می شود و در دو بلوک عمده صنعتی جهان، بحث های سیاسی درباره انرژی اتمی از هم اکنون تغییر کرده است.

در آلمان بحث های طولانی درباره اینکه با 17 نیروگاه اتمی این کشور چه باید کرد در جریان بوده است. اکتبر گذشته دولت آنگلا مرکل علیرغم مخالفت های زیاد تصمیم گرفت که عمر آنها را برای 12 سال تمدید کند که به این ترتیب آخرین آنها در سال 2035 بسته خواهد شد.

آن بحث ها اکنون بار دیگر از سرگرفته شده است. مشکل سیاسی برای خانم مرکل این است که حمایت از "سبزها" در زمین بازی او درحال افزایش است و این درحالی است که انتخابات مهمی در جریان است.

رای دهندگان در بادن وورتمبرگ دو هفته دیگر پای صندوق ها می روند. این منطقه ای است که خانم مرکل در آن احساس آسودگی می کند چرا که برای چندین دهه در کنترل دموکرات مسیحی ها بوده است اما فاجعه ژاپن ممکن است آن را تغییر دهد.

روز شنبه در یک تظاهرات برنامه ریزی شده در مخالفت با نیروی هسته ای در منطقه ده ها هزار نفر شرکت کردند که بیش از حد انتظار بود. بعد از ظهر همان روز صدراعظم آلمان با وزرای کابینه دیدار کرد تا درباره حوادث ژاپن بحث کند و اعلام کرد که استانداردهای ایمنی در آلمان مرور خواهد شد.

اما دو راهی ای که خانم مرکل با آن روبروست این است که چگونه به نگرانی ها پاسخ گوید بی آنکه برنامه هایش را تغییر دهد.

درخواست همه پرسی

در فرانسه نیز بحث ها تغییر کرده است.

75 درصد انرژی فرانسه توسط نیروی اتمی تولید می شود، به طوری که مازاد آن صادر می شود و عایدی خوبی برای این کشور دارد.

به علاوه بعضی از اعضای دولت می خواهند راکتورهای فرانسوی را به اقتصادهای درحال ظهور بفروشند.

"صلح سبز" فورا خواستار کنار گذاشته شدن این سیاست اتمی - که فرانسه پس از "شوک نفتی" دهه 1970 اتخاذ کرد - شد.

گروه "سورتیر دو نوکلیه" با شعار نیروی "اتمی آینده را از میان می برد" در کنار برج ایفل تظاهرات کرد.

دانیل کن-بندیت از اعضای حزب سبز در پارلمان اروپایی به رادیو فرانسه گفت که باید یک همه پرسی ملی درباره وابستگی کشور به نیروی اتمی وجود داشته باشد. او گفت: "آیا وقت به صدا در آوردن زنگ خطر نیست."

این برای دولت دشوار است زیرا وابستگی فرانسه به انرژی اتمی خیلی زیاد است.

سه چهارم برق این کشور در نیروگاه های اتمی تولید می شود. این کشور 58 راکتور در 19 نیروگاه دارد، و از نظر استفاده از انرژی اتمی پس از آمریکا دوم است. به علاوه، فرانسه به بازارهایی در کشورهای درحال توسعه چشم دوخته است که ممکن است مایل به خریداری راکتور باشند.

اریک بسون وزیر صنایع فرانسه اشاره کرد که خطر زلزله در این کشور کمتر از ژاپن است: "همه نیروگاه های اتمی فرانسه با احتساب خطر زمین لرزه و سیل ساخته شده اند."

اما او افزود: "ما منتظر نمی مانیم تا حادثه ای در ژاپن رخ دهد تا بعد مساله را اینجا مطرح کنیم - اما این بدان معنی نیست که نمی توانیم وضعیت را مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم."

نیکلاس برلاکوویچ وزیر محیط زیست اتریش گفت که او از همتایان خود در اتحادیه اروپا خواهد خواست "یک تست فشار نیروگاه های اتمی" را تصویب کنند.

بحث ها در آمریکا

در آمریکا نیز بحث ها تغییر کرده است. در مقطع کنونی، آقای اوباما در توافق با جمهوری خواهان از نیروی هسته ای حمایت می کند. او معتقد است که نیروی اتمی تامین کننده یک شکل نسبتا ارزان انرژی است و برخلاف نیروگاه های زغالی، گازی یا نفتی باعث تولید گازهای گلخانه ای که زمین را گرم می کند نخواهد شد.

حتی گروه های هوادار محیط زیست در آمریکا، برخلاف اروپا، بر این اعتقادند که نیروی اتمی به دلیل تولید محدود کربن جایگاهی در تولید انرژی دارد.

اما این یک اجماع شکننده بود و بعید است که تحت فشار قرار نگیرد. سناتور جوزف لیبرمن روز یکشنبه به برنامه "روبرو با ملت" شبکه سی بی اس گفت: "طبیعتا فکر می کنم وظیفه ما در آمریکا این است که ساختن نیروگاه های اتمی را متوقف نکنیم بلکه فعلا ترمز کنیم تا پیامدهای آنچه در ژاپن اتفاق می افتد را درک کنیم."

نیویورک تایمز به نقل از جیسون گرامت از "مرکز سیاستگذاری فراجناحی" در واشنگتن نوشت: "بدون تکیه قابل توجه بر نیروی اتمی، دست یافتن به یک راه حل زیست محیطی براساس فناوری های جاری ممکن نیست."

آمریکا اخیرا شاهد فاجعه ای نفتی در خلیج مکزیک و سال گذشته فاجعه معدن زغال سنگ در ویرجینیای غربی بوده است که جان 29 نفر را گرفت، و هر دو حادثه یادآور هزینه هایی بود که شیوه های جایگزین غیراتمی می تواند به بار آورد.

اما ژاپن ممکن است توازن این بحث را به هم بزند. همانطور که آقای گرامت گفت: "این حادثه مسلما نیروی محرکه فزاینده در جامعه زیست محیطی در حمایت از انرژی اتمی به عنوان بخشی از یک چانه زنی گسترده بر سر سیاست انرژی و آب و هوا را تضعیف می کند."

مشکل دولت های طرفدار انرژی اتمی این است که صرفنظر از تضمین هایی که در مورد ایمنی و محاسبات در مورد هزینه، فواید و خطرات انرژی اتمی داده می شود، انفجارها در راکتورهای اتمی یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان نقشی پررنگ در افکار عمومی بازی می کند.

بحث ها تغییر کرده است.

مطالب مرتبط