به روز شده:  14:47 گرينويچ - سه شنبه 29 مارس 2011 - 09 فروردین 1390

چین

چین از نظر تحقیقات علمی 'از آمریکا پیشی خواهد گرفت'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

چین از نظر تولید تحقیقات علمی می تواند در سال ۲۰۱۳، یعنی به مراتب زودتر از آنچه قبلا تصور می شد، از آمریکا پیشی بگیرد.

این، نتیجه گیری یک تحقیق عمده است که توسط آکادمی ملی علوم بریتانیا، به نام انجمن سلطنتی انجام گرفته است.

به نظر می آید کشوری که روزی قطب نما، باروت، کاغذ و چاپ را اختراع کرد، بار دیگر و به زودی از نظر علمی، در صدر قرار خواهد گرفت.

تحلیل و تفسیر این تحقیق، که یکی از معیارهای مهم سنجش تلاش های علمی است، نشان می دهد که چین از نظر علمی در سال های اخیر جهش بسیار چشم گیری داشته است.

در این تحقیق، دستاوردهای علمی چین با آمریکا، اروپا و ژاپن مقایسه شده است.

آماری که در این تحقیق ارائه شده است، بر اساس تعداد مقالات علمی است که در نشریه های معتبر بین المللی منتشر می شود.

'جای تعجب نیست'

در سال ۱۹۹۶، سال آغاز این تحقیق، آمریکا ۲۹۲،۵۱۳ مقاله علمی منتشر کرد، که بیش از ده برابر مقالات علمی چین بود (۲۵،۴۷۴).

تا سال ۲۰۰۸، تعداد مقالات آمریکا کمی افزایش یافت و به بیش از ۳۱۶ هزار رسید، در حالیکه تحقیقات علمی منتشر شده چین به بیش از هفت برابر رسید.

در پیش بینی های قبلی و براساس رشد علمی که برای چین در نظر گرفته شده بود، تصور می شد که چین احتمالا بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی از آمریکا جلو بیافتد.

اما تحقیق جدید نشان می دهد که چین بعد از پیشی گرفتن از بریتانیا، دومین کشور بزرگ تولید کننده تحقیقات علمی، تا دو سال دیگر می تواند از آمریکا هم سریعتر در این زمینه پیشرفت کند.

پروفسور کریس لوولین سمیت، مسئول ارشد تهیه این تحقیق، می گوید: "با توجه به میزان سرمایه گذاری چین در زمینه تحقیق و توسعه، از شنیدن این پیش بینی تعجب نکردم."

دولت چیناز سال ۱۹۹۹ به بعد میزان سرمایه گذاری در این زمینه را سالانه بیست در صد افزایش داده است و این رقم اکنون به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است. در سال ۲۰۰۶ در حدود یک و نیم میلیون دانشجوی چینی در رشته های مهندسی از دانشگاه ها فارغ التحصیل شدند.

در این تحقیق تاکید شده است که دستاوردهای علمی آمریکا در مجموع کاهش نخواهد یافت و در عین حال کشورهایی مانند ژاپن فرانسه هم این فرصت را خواهند داشت تا با چین به رقابت بپردازند.

پوفسور لوولین سمیت می گوید: "اما کاملا مشخص است که چین به القوه می تواند در آینده نزدیک و یا نه چندان دور، از آمریکا جلو بیفتد".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.