کتاب هایی که 'کشفی عمده در تاریخ مسیحیت' را نوید می دهد

کتابی که گفته می شود در اردن کشف شده حق نشر عکس David Elkington
Image caption این کتابها با سرب قالب گیری شده است

این کتاب ها می تواند حاوی قدیمی ترین نوشته های مسیحیت باشد که دو هزار سال در غاری در اردن دوام آورده است. ممکن است که این متون درک ما را از چگونگی مصلوب شدن مسیح و پیدایش دین مسیحیت عوض کند.

اینها مجموعه ای از حدودا 70 کتاب، هر کدام حاوی 5 تا 15 ورقه سربی است که با حلقه هایی به هم متصل شده و می تواند حاوی قدیمی ترین نوشته های مسیحی باشد.

کتاب ها در فاصله سال های 2005 و 2007 ظاهرا در یک دره لم یزرع دورافتاده در شمال اردن کشف شده است.

جاری شدن سیل باعث پدیدار شدن دو فرورفتگی در داخل غار شد. در یکی از فرورفتگی ها نقش یک شمعدانی یهودی وجود داشت.

یک بادیه نشین اردنی این فرورفتگی ها را کشف کرد و آنچه را که در درون آنها یافت می تواند آثار فوق العاده نادر عتیقه از دوره اولیه مسیحیت باشد.

این مسلما دیدگاه دولت اردن است، که ادعا می کند یک بادیه نشین دیگر آنها را به اسرائیل قاچاق کرد.

بادیه نشین اسرائیلی که هم اکنون کتاب ها را در اختیار دارد قاچاق آنها از اردن را تکذیب می کند، و می گوید که برای 100 سال در اختیار خانواده او بوده است.

اردن می گوید که "همه تلاش ها در همه سطوح را به کار خواهد گرفت" تا این آثار عتیقه را بازگرداند.

مهمترین کشف؟

زیاد السعد، مدیر سازمان میراث فرهنگی اردن، می گوید که این کتاب ها ممکن است توسط پیروان مسیح در دهه های اول پس از مصلوب شدن او تدوین شده باشد.

آقای سعد گفت: "این آثار با طومارهای دریای احمر برابری خواهد کرد یا حتی از آنها مهم تر خواهد بود."

"ممکن است به تعبیرهای تازه و تلاشی برای تعیین اصالت آن منجر شود، اما اطلاعات اولیه خیلی دلگرم کننده است، و به نظر می رسد که کشف خیلی مهم و ارزشمندی را در برابر خود داریم، شاید مهم ترین کشف در تاریخ باستان شناسی."

حق نشر عکس David Elkington
Image caption دولت اردن در پی پس گرفتن این آثار تاریخی از اسرائیل است

این ادعایی تقریبا باورنکردنی به نظر می رسد - اما شواهد آن چیست؟

این کتاب ها ظاهرا با سرب قالب گیری شده و بعد با حلقه های سربی به هم دوخته شده است.

برگ های کتاب ها - که تقریبا به اندازه گواهینامه رانندگی یا کارت های اعتباری است - حاوی متونی به زبان عبری باستانی است که بیشتر آن به زبان رمز نگاشته شده است.

اگر این آثار متعلق به اوایل دوران مسیحیت باشد و نه یهودیت، اهمیت فوق العاده زیادی خواهد داشت.

دیوید اِلکینگتون، متخصص باستان شناسی مذهبی، یکی از معدود افرادی است که این مجموعه را دیده است. او سرپرستی هیاتی بریتانیایی را بر عهده دارد که می کوشد کتاب ها را به سلامت در اختیار موزه ای در اردن قرار دهد.

او می گوید که اینها می تواند "کشفی عمده در تاریخ مسیحیت باشد" و می گوید اینها شاید متعلق به "قدیس های اولیه" کلیسا بوده باشد.

به اعتقاد او گویاترین شاهد از تعلق این آثار به دوره اولیه مسیحیت در تصاویری نهفته است که جلد کتاب ها و بعضی از صفحات کتاب که تاکنون گشوده شده است را مزین می کند.

آقای الکینگتون می گوید که این آثار حاوی علائمی است که مسیحیان اولیه نشانه مسیح می دانستند و در کنار علائم دیگری ظاهر شده که به عنوان حضور خدا تعبیر می شده است.

سرنخ های مربوط به محل کشف

فیلیپ دیویس استاد بازنشسته مطالعات کتاب عهد عتیق در دانشگاه شفیلد می گوید که قوی ترین شاهد در مورد مسیحی بودن این کتاب ها در لوحی نهفته است که نقشه تصویری شهر بیت المقدس در آن حک شده است.

او می گوید: "دیدن این تصویر متحیرم کرد. این برای من خیلی آشکارا هویت مسیحی داشت."

"صلیبی در جلوی تصویر وجود دارد و پشت آن چیزی است که باید مقبره [مسیح] باشد، یک ساختمان کوچک با یک ورودی و پشت آن هم دیوارهای شهر است. دیوارهایی هم در دیگر صفحات این کتاب ها تصویر شده است که تقریبا با طور حتم به شهر اورشلیم اشاره دارد."

حق نشر عکس David Elkington
Image caption کشف این آثار تاریخی تحولی بی نظیر است

مارگارت بارکر، از محققان برجسته تاریخ کتاب عهد عتیق، به جایی که بنابه گزارش ها محل اکتشاف کتاب هاست اشاره می کند و می گوید که این شاهدی بر مسیحی بودن سرمنشاء آنهاست؛ در مقابل یهودی بودن آن.

او می گوید: "ما می دانیم که در دو مورد، گروه هایی از پناهندگان از اورشلیم به سوی شرق گریختند، در نزدیکی اریحا وارد اردن شدند و بعد باز به طرف شرق فرار کردند به محلی که خیلی نزدیک جایی بود که گفته می شود این کتاب ها پیدا شده است."

"یکی از چیزهایی که به احتمال زیاد به ریشه مسیحی این آثار اشاره دارد، این است که نه طومار بلکه کتاب است. مسیحیان به خصوص به خاطر استفاده از کتاب به جای طومار شناخته می شوند، و به عنوان بخشی از سنت مخفی صدر مسیحیت کتاب ها را مهر و موم می کردند."

"کتاب وحی" به چنین متون مهر و موم شده ای اشاره می کند.

یک ارتباط بالقوه دیگر با کتاب مقدس در یکی از معدود قسمت های ترجمه شده متنی از این مجموعه دیده می شود.

این قسمت در کنار تصویر شمعدانی یهودی ظاهر می شود و در آن آمده است "ایستاده گام برخواهم داشت"، جمله ای که همچنین در "کتاب وحی" آمده است.

هرچند این جمله ممکن است اشاره ای ساده به احساسی متداول در دین یهودیت باشد، اما همچنین می تواند اشاره ای به رستاخیز مسیح باشد.

به هیچ وجه قطعی نیست که همه این آثار عتیقه در این مجموعه متعلق به یک دوره باشد.

اما آزمایش های متالورژی به روی سرب شدیدا فرسایش یافته کتاب ها حاکیست که قدیمی هستند.

آثار باستانی کشف شده که به دوران اولیه مسیحیت متعلق باشد پراکنده است.

چیز زیادی درباره این دوره پس از مصلوب شدن مسیح تا چند دهه بعد یعنی نامه های پائول وجود ندارد، و اینها گسترش مسیحیت به سوی غرب و خارج از جهان یهودیت را آشکار می کند.

هرگز اکتشافی در این ابعاد از آثار عتیقه دوران اولیه مسیحیت، در زادگاه آن و از مراحل خیلی اولیه تاریخ آن، انجام نشده بود.

مطالب مرتبط