'سفلیس هنوز هم در جهان باعث مرده زایی می شود'

Image caption کشورهایی مانند کلمبیا، چین، مکزیک و آرژانتین آمار مرده زایی خود را چهل تا پنجاه درصد کاهش داده اند

نشریه بریتانیایی لانست مقاله های پزشکی درباره آمار مرده زایی در سراسر جهان را منتشر کرده و آورده است که هر روز هفت هزار نوزاد، مرده به دنیا می آیند و بیشترین این موارد همچون گذشته در کشورهای فقیر اتفاق می افتد.

این نشریه پزشکی برای کاهش پنجاه درصدی این آمار تا سال 2020، طرح های بلندپروازانه ای پیشنهاد کرده است.

کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران هنگام زایمان، از جمله اهدافی بوده که سازمان ملل متحد در برنامه های توسعه جهانی برای هزاره سوم در نظر گرفته و اعلام کرده است.

اما تنظیم کنندگان مقالاتی که در شماره جدید لانست منتشر شده می گویند موضوع مرده زایی و تلفات "نامرئی" آن، به ویژه در کشورهای فقیر، در آن برنامه ها در نظر گرفته نشده است.

به گفته لانست نود و هشت درصد از دو میلیون و ششصد هزار نوزادی که هر ساله در سراسر جهان مرده به دنیا می آیند، در کشورهایی هستند که درآمد متوسط یا پایین دارند.

لانست برای کاهش دادن این میزان مرده زایی به میزان پنجاه درصد تا پایان دهه دوم هزاره جدید، "نقشه راه" (پیشنهادهایی) ارائه داده و گفته که مادارن هنگام زایمان باید تحت مراقبت های بالینی جامع قرار گرفته و تشخیص بروز عفونت در مادران باردار باید بهتر شود.

دکتر جوی لون، یکی از نویسندگان لانست و عضو سازمان خیریه "کودکان را نجات دهیم"، می گوید بسیاری از راه حل های پیشنهادی لانست قابل دسترسی است.

او می گوید: "مراقبت در زایمان به ما این فرصت را می دهد که جان مادران و نوزادان را نجات دهیم. یکی از امراضی که باعث مرگ مادر و نوزادش می شود، ابتلا به سفلیس در زمان بارداری است که این وضعیت به خصوص در آفریقای جنوبی زیاد دیده می شود."

دکتر لون می افزاید: "ابتلا به سفلیس هنوز باعث مرده زایی و مرگ نوزادان می شود. سفلیس از جمله بیماری های قدیمی است که هنوز هم در عصر مدرن شایع است. ما تخمین می زنیم که با هزینه نه چندان زیادی می شود مراقبت های پیش از زایمان را بهتر و از حدود صد و سی و شش هزار مورد مرده زایی در سال در سراسر جهان جلوگیری کرد."

در این زمینه، برخی از کشورها پیشرفت هایی داشته اند. در سال های اخیر، کشورهایی که درآمد سرانه متوسطی دارند - مانند کلمبیا، چین، مکزیک و آرژانتین، آمار مرده زایی خود را چهل تا پنجاه درصد کاهش داده اند، هر چند این کار ساده ای نبوده است.

حتی در کشورهایی که درآمد سرانه بالا دارند هم هزاران زایمان به مرده زایی ختم می شود.

مطالب مرتبط