'آی فون رفت و آمد کاربران را ثبت می کند'

حق نشر عکس AP
Image caption "مسئولان اپل در دستگاه های خود قابلیتی را تعبیه کرده اند که آن را برای خریداران علنی نکرده اند"

دنیایی را تصور کنید که همه دستگاهی کوچک را در جیب خود حمل می کنند که هر کجا که هستند، ساعتی که در آن مکانند را ثبت می کند و این اطلاعات را به شکلی ذخیره می کند که دسترسی به آن برای دیگران آسان است.

تصوری که داشتید، داستان توهم آمیز و خیالی در باره فعالیت پلیس مخفی نیست؛ این اتفاق هم اکنون در مورد میلیون ها نفر از جمعیت کره زمین در حال رخ دادن است.

البته میلیون ها نفری که صحبتش را می کنیم صاحبان دستگاه های شرکت کامپیوتری اپل، مانند آی فون و آی پد هستند که دستگاه های آنها به تازه ترین نرم افزار این شرکت به نام "آی اس او اس چهار"، مجهز است.

دو کارشناس نرم افزار بریتانیایی می گویند کشف کرده اند که مسئولان اپل در دستگاه های خود قابلیتی را تعبیه کرده اند که آن را برای خریداران علنی نکرده اند. این دستگاه ها به طور منظم محل کاربر و زمانی که در آن محل است را ضبط و ذخیره می کند.

این اطلاعات بعد در سیستم و در فایلی فاقد رمزگذاری به نام consolidated dot db ذخیره می شود.

فایل های کامپیوتری که رمزگزاری نشده اند به لحاظ امنیتی محافظت نمی شوند و برای هر کسی که علاقمند باشد آن را جستجو کند و بخواند، قابل دسترسی است.

نشانه ای در دست نیست که از این فایل ها برای مقاصد غیراخلاقی استفاده می شود، در واقع اصلا معلوم نیست که چرا این اطلاعات ذخیره می شود.

شرکت اپل در این مورد ابراز نظری نکرده است اما کاربران دستگاه های اپل وقتی دستگاهی می خرند که به نرم افزار ISOS4 مجهز است، بدون این که بدانند با امضای قرارداد خود در واقع موافقت کرده اند که اطلاعات رفت و آمدشان در یک فایل بدون کد و رمز ذخیره شود.

البته در قرارداد خدمات رسانی دستگاه های اپل این موضوع با حروف ریز، که خیلی ها آن را نمی خوانند و به آن توجه ندارند، قید شده است.

اطلاعات جمع آوری شده از مکان و زمان رفت و آمد کاربر، در داخل خود دستگاه و هر کامپیوتر دیگری که با آن هماهنگ و تنظیم شده است، ذخیره می شود.

اپل به طور مستقیم به این اطلاعات دسترسی ندارد اما اعلام کرده است که تا کنون نوزده میلیون دستگاه آی فون فروخته است.

قابلیت نامحسوس دستگاه های اپل در حالی افشا شده است که در باره سوء استفاده از اطلاعات الکترونیکی نگرانی رو به افزایشی وجود دارد و در بسیاری از کشورها این بحث در جریان بوده که آیا مقررات موجود برای حفظ یا افشای اطلاعات خصوصی افراد باید سخت تر شود یا نه.

مطالب مرتبط