گردو غبار بر فراز آسمان چند شهر ایران

به روز شده:  17:47 گرينويچ - پنج شنبه 21 آوريل 2011 - 01 اردیبهشت 1390

گرد و غبار در شهر اهواز تنفس را مشکل کرده است

گرد و غبار آسمان تبریز و اهواز را پوشانده و مقام های سازمان هواشناسی از وجود آن در آسمان شهر تهران خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، گردو غبار روز چهارشنبه سی و یکم فروردین در اهواز ۶۰ برابر حد استاندار جهانی و ۱۲ برابر استاندار منطقه ای بوده است.

تورج همتی، مدیر کل حفاظت از محیط زیست خوزستان به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که به دلیل رطوبت موجود در هوای اهواز و برخی شهرهای خوزستان، ذرات گرد و غبار سنگین و مرطوب می شوند و به همین دلیل تنفس این ذرات بسیار خطرناک است.

مدارس نوبت عصر و همچنین دانشگاه ها روز گذشته در برخی از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران تعطیل بوده است.

همزمان از تبریز خبر می رسد که میزان گردو غبار موجود در فضای شهر، بسیار بالاتر از حد مجاز است.

مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی ایران هم از ورود گرد و غبار به استان های غربی این کشور خبر داده و گفته است که به دلیل وزش باد در آسمان تهران، فعلا این ذرات مشکلی برای شهروندان به وجود نخواهد آورد.

وجود گرد و غبار شدید در آسمان برخی از شهرهای ایران، شرایط بحرانی در این مناطق به وجود آورده و کمیته اضطراری کاهش آلودگی هوا در این کشور تشکیل شده است.

روز چهارشنبه یک نماینده مجلس ایران در نطقی که در صحن علنی انجام داده بود، از ضرر یک میلیارد تومانی به کشور بر اثر گردو غبار ها خبر داده بود.

"گرد و غبار مردم شهرها را از زندگی ساقط کرده و سلامت جامعه را به خطر انداخته است"

یکی از نماینده مجلس ایران

علیرضا دهقانی، نماینده ایذه و باغملک گفته بود که گرد و غبار مردم شهرها را از زندگی ساقط کرده و سلامت جامعه را به خطر انداخته است.

او از دولت محمود احمدی نژاد خواسته بود تا هرچه زودتر بودجه یک میلیارد دلاری مصوب کمیسیون تلفیق را برای حل مشکل گرد و غبار به اجرا بگذارد.

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده بود، اما در دو سال گذشته این پدیده شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

به گفته کار‌شناسان، گسترش بیابان‌ها و بی‌توجهی به طرح‌های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی‌ها است، اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان‌های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.