کشف بقایای مورچه های عظیم الجثه

حق نشر عکس d

دانشمندان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ۵۰ میلیون سال پیش گونه‌ای از مورچه های عظیم الجثه وجود داشت که طولشان به بیش از پنج سانتیمتر می‌رسید.

به گفته دانشمندان این گونه از مورچه ها که تیتانومیرما لوبی (Titanomyrmma Lubei) نامیده شده است، در قطب شمال و همزمان با گرمایش زمین می‌زیسته‌اند.

پژوهشگران با تحقیق بر روی فسیل‌هایی که در رسوب‌ دریاچه‌ای در ایالت وایومینگ در آمریکا انجام دادند موفق به کشف این گونه از مورچه ها شده‌اند.

نتیجه این تحقیقات که توسط گروه پژوهشگران آمریکایی - کانادایی گردآوری شده، در نشریه علمی "رویال سوسایتی" منتشر شده است.

گونه جدیدی که کشف شده ظاهرا بسیار شبیه به فسیل هایی است که قبلا نیز در آلمان و یا در جزیزه آیل آو وایت، جزیره‌ای در جنوب انگلیس، کشف شده بود.

بروس آرچیبالد، از دانشگاه سایمون فریزر در بریتیش کلمبیا، گفت: "ما به هیچ فسیلی از مورچه‌های کارگر دست نیافته‌ایم، بلکه تنها موفق به کشف یک مورچه ملکه شده ایم."

او به بی بی سی گفت: "تخمین زده شده است، وزن مورچه‌ای که از روی فسیل‌ها در آلمان کشف شده بود، به اندازه یک مرغ مگس خوار می‌رسید."

در مورد اینکه این مورچه‌ها چگونه می‌زیستند یا چه نوع غذایی می‌خوردند اطلاعاتی در دست نیست.

سفری دور و دراز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در دوران ایوسن موقعیت جغرافیایی قاره ها با امروزه تفاوت داشت

بین ۳۴ تا ۵۶ میلیون سال پیش، در دوران ایوسن یا دوره سوم زمین شناسی، که زمین چندین بار دچار گرمایش شد، دمای زمین احتمالا به دلیل تصاعد گازهای گلخانه‌ای مانند متان، به بالاتر از حد کنونی خود رسیده بود.

پژوهشگران معتقدند که این مورچه‌های عظیم الجثه احتمالا در طی این دوران گرما از اروپا به آمریکای شمالی و یا در جهت عکس، مهاجرت کردند.

دکتر آرچیبالد گفت: "در آن زمان بسیاری از گونه‌های مختلف جانداران، از جمله پستانداران و گونه‌هایی از درخت‌ها، بین اروپا و آمریکای شمالی جا به جا شد."

او افزود: "گونه‌های متعددی از حشرات به طور مشابه در بریتیش کلمبیا و اروپا کشف شده‌اند که برای زیستن به هوای سرد نیاز داشتند. اما این اولین نمونه‌ای است که برای عبور از قاره‌ها و انتقال به مناطق دیگر به هوای گرم نیاز داشت."

در طول تحقیقات، پژوهشگران نقشه‌ای از زیستگاه انواع مورچه‌هایی که طول آنها به بیش از ۳ سانتیمتر می‌رسید، چه آنهایی که نسلشان منقرض شده و چه آنهایی که هنوز وجود دارند، تهیه کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که موجودیت همه گونه‌ها به دمای نواحی حاره‌ای بستگی دارد. گرچه دلیل آن هنوز معلوم نیست.

نزدیک ترین گونه موجود که دوریلوس(Dorylus) نام دارد و طولش به ۵ سانتیمتر می‌رسد، در آفریقای شرقی و مرکزی یافت می‌شود.

مطالب مرتبط