مطالعه سال 2008 به محل اختفای بن لادن اشاره کرده بود

محل کشته شدن اسامه بن لادن حق نشر عکس AP
Image caption اسامه بن لادن روز یکشنبه در این مجتمع توسط نیروهای آمریکایی کشته شد

مطالعه ای در سال 2008 توسط یک استاد دانشگاه در آمریکا اشاره کرده بود که احتمال زیادی وجود دارد که اسامه بن لادن در شهری پناه گرفته باشد که نهایتا روز یکشنبه در آنجا توسط ماموران آمریکایی به قتل رسید.

مدلی که در آن مطالعه استفاده شد و معمولا برای ردگیری کردن گونه های تحت خطر به کار گرفته می شود، حاکی بود که بن لادن به احتمال 88.9 درصد در شهر ابیت آباد پاکستان پنهان شده است.

اما توماس جیلسپی جغرافی دان در دانشگاه کالیفرنیا واحد لس آنجلس، که این مطالعه را انجام داد، گفت که همان مطالعه همچنین به احتمال 95 درصدی سکونت بن لادن در شهر دیگری، یعنی پاراچینار، اشاره داشت.

نتایج آن مطالعه در سال 2009 چاپ شده بود.

آقای جیلسپی که تخصص او استفاده از داده های ماهواره ای برای مطالعه اکوسیستم هاست، ابتدا این مطالعه را در سال 2008 به عنوان تمرین با دانشجویان مقطع کارشناسی جغرافیا انجام داد و یافته هایش را در سال 2009 در اختیار "ام آی تی اینترنشنال ریویو" گذاشت.

مدل احتمالات که در این مطالعه به کار گرفته شد شهر پاراچینار را که تقریبا در 300 کیلومتری ابیت آباد است به عنوان شهری که بن لادن به احتمال 95 درصد در آن است نشان کرد.

آقای جیلسپی و دانشجویانش این یافته را برداشته و سپس بر پاراچینار تمرکز کردند زیرا امکان دسترسی به مراقبت های بهداشتی در آن بهتر بود.

اما این مطالعه همچنین به ابیت آباد، محل کشته شدن بن لادن در روز یکشنبه توسط نیروهای آمریکایی، به عنوان محلی که بن لادن به احتمال 88.9 درصد در آنجاست اشاره کرده بود.

این استاد دانشگاه به بی بی سی گفت این مدل که معمولا در مطالعاتش از آن برای ردگیری گونه های در معرض خطر استفاده می کند حاکی بود که بن لادن احتمالا در مجتمعی در این شهر پنهان شده است نه غاری در یک منطقه روستایی، زیرا مردم در یک منطقه کم جمعیت فرصت بیشتری برای توجه به او خواهند داشت.

آقای جیلسپی و دانشجویانش با استفاده از این مطالعه سپس استنباط کردند که این مجتمع دارای تدابیر امنیتی مانند دیوارهای بلند در اطراف محوطه آن، و جریان برق است. هر دو اینها در محل سکونت بن لادن در پاکستان وجود داشت.

مطالب مرتبط