سکس و قهوه موجب بروز سکته مغزی می شود

قهوه حق نشر عکس spl
Image caption مردمی که قهوه می نوشند بیشتر از سایر عوامل سکته مغزی در معرض این حمله قرار می گیرند.

محققان هلندی می گویند که نوشیدن قهوه، داشتن رابطه جنسی و تخلیه بینی، می تواند خطر بروز نوعی سکته را افزایش دهد.

تحقیقات صورت گرفته روی ۲۵۰ بیمار در مدت سه سال، موجب شناسایی هشت عامل خطرآفرین مرتبط با خونریزی مغزی شده است.

این تحقیقات که در مجله ژورنال استروک منتشر شده همچنین حاکیست، تمامی موارد مذکور فشار خون را افزایش می دهد که می تواند موجب پارگی رگ های خونی در مغز شود.

در عین حال انجمن سکته مغزی اعلام کرده که تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت گیرد.

سالانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر در بریتانیا سکته می کنند که از این تعداد حدود ۲۹ هزار نفر به دلیل خون ریزی مغزی به این حمله دچار می شوند.

خون ریزی زمانی می تواند رخ دهد که یکی از عروق خونی ضعیف موسوم به آنوریسم مغزی پاره شود، این وضعیت موجب آسیب دیدن مغز و یا مرگ در فرد مبتلا می شود.

خطر کافئین

محققان دانشگاه علوم پزشکی شهر اوترخت در هلند، همچنین کشف کرده اند که قهوه عامل ایجاد بیش از یک دهم پاره شدن آنوریسم مغزی است. هرچند مردمی که قهوه می نوشند فقط ۱.۷ برابر بیشتر از سایرین در معرض این خطر قرار دارند، اما قهوه از سایر عوامل خطرناک تر است.

ترس ناگهانی خطر ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی افزایش می دهد اما فقط این موضوع در ۲.۷ درصد از موارد صادق است.

دکتر مونیک ویاک یک متخصص اعصاب و مسئول نگارش این تحقیقات گفت: "تمامی عوامل تحریک آنی یا غیرناگهانی موجب افزایش فشار خون می شوند که به نظر می رسد عامل مهم پاره شدن آنوریسم مغزی است."

دکتر ویاک توصیه می کند که کم کردن مصرف کافئین و یا درمان بیمارانی که دچار یبوست هستند با داروهای ملین (روان کننده سیستم هاضمه) می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

مطالب مرتبط