یافته تازه: سرطان خون کودکان ربطی به نیروگاه‌های هسته‌ای ندارد

نیروگاه اتمی دانجنس در جنوب شرقی بریتانیا حق نشر عکس PA
Image caption نیروگاه اتمی دانجنس در جنوب شرقی بریتانیا

متخصصان دریافته‌اند که کودکانی که در نزدیکی نیروگاه‌های هسته‌ای بریتانیا زندگی می کنند بیش از سایر کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماری سرطان خون نیستند.

"کمیته بررسی جنبه های پزشکی تشعشعات اتمی در محیط زیست" (COMARE)، که یک نهاد مستقل و متشکل از متخصصان دانشگاهی و پژوهشگران موسسات پژوهشی و پزشکی است، می گوید چنین خطری، اگر صفر نباشد، بسیار اندک است.

این کمیته اطلاعات مربوط به کودکان زیر پنج سال را که در نزدیکی ۱۳ نیروگاه اتمی بریتانیا زندگی می کرده اند، بین سال های ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۴ بررسی کرده است.

هر سال به طور متوسط ۵۰۰ کودک به سرطان خون مبتلا می شوند که اکثر آنها درمان می شوند.

کمیته COMARE در سال ۱۹۸۵ و به منظور ارائه مشورت به دولت در مورد اثرات تشعشعات اتمی بر سلامت شهروندان تشکیل شد.

اعضای کمیته ۴۳۰ مورد ابتلا به سرطان خون را بررسی کرده اند که در یک دوره ۳۵ ساله در محدوده ۲۵ کیلومتری تأسیسات هسته ای بریتانیا شناسایی شده بود.

کمیته مذکور به دولت بریتانیا توصیه کرده است که به بررسی سایر عوامل احتمالی موثر در ابتلای کودکان به سرطان خون بپردازد.

ارتباط با بیماری های عفونی

پیش تر پژوهشی نشان داده بود که موارد ابتلا به سرطان خون در میان خانواده های ثروتمندتر و کم جمعیت تر بیشتر است.

همچنین بر اساس نتیجه بعضی دیگر از مطالعات، گفته می شد که کودکانی که با کودکان دیگر تماس دائمی دارند، کمتر به سرطان خون مبتلا می شوند، احتمالا به این دلیل که ابتلای زودهنگام آنها به بیماری های عفونی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می شود.

پروفسور آلکس الیوت از دانشگاه گلاسکو که ریاست کمیته COMARE را به عهده دارد، می گوید: "به عقیده ما دولت در مورد سرطان خون کودکان بهتر است به بررسی اموری به جز تشعشعات اتمی بپردازد".

کمیته مذکور اکنون قصد دارد به بررسی موارد ابتلای کودکان به سرطان خون در نزدیکی دو تأسیسات هسته ای دیگر بپردازد که شامل مطالعه قبلی نبوده است.

مطالب مرتبط