'سلنیوم از سرطان جلوگیری نمی کند'

حق نشر عکس spl
Image caption تغذیه سالم و متنوع بهترین راه برای جلوگیری از سرطان است

کارشناسانی که شواهد موجود در باره تاثیر سلنیوم بر سرطان را بازنگری کرده اند، می گویند مصرف روزانه این ماده معدنی از بروز این بیماری جلوگیری نمی کند.

گروه Cochrane، پنجاه و پنج تحقیق علمی در مورد سلنیوم را که بیش از یک میلیون نفر در آن شرکت داشته اند، مورد مطالعه قرار داده اند.

روایات و گزارش های بی پایه و اساسی وجود داشته که سلنیوم ماده معدنی قدرتمندی برای پیشگیری از سرطان است. اما محققان مدرکی را که ثابت کند سلنیوم از سرطان پوست یا پروستات جلوگیری می کند، پیدا نکرده اند.

آنها بعد از مطالعات خود کشف کردند که مصرف دراز مدت سلنیوم ممکن است مضر باشد.

دکتر گابریل دنرت، عضو موسسه Transdisciplinary Health Research در آلمان که مسئول نگارش گزارش گروه کاکرین بوده است، گفت: ما نتوانستیم مدرکی را پیدا کنیم که نشان دهد مصرف منظم قرص های مکمل غذایی سلنیوم - چه توسط کسانی که کمبود این ماده معدنی را دارند و چه کسانی که ندارند - از بروز سرطان جلوگیری کرده است.

مقدار کمی از ماده معدنی سلنیوم برای سلامت حیاتی است و تامین همین مقدار به تقویت دستگاه ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت و سایر بیماری ها کمک می کند.

سلنیوم در بسیاری از مواد غذایی، از جمله بادام برزیلی، ماهی تن و ماکارونی یافت می شود.

بحث در باره این که مصرف قرص های مکمل حاوی سلنیوم به ذخیره بدن کمک می کند یا نه، در محفل های پزشکی و امور تغذیه داغ بوده است.

تحقیقات زیادی در باره مزایای قرص سلنیوم در کاهش خطر سرطان انجام گرفته است که پاسخ برخی از آنها مثبت و برخی دیگر منفی بوده است.

اما اکنون کارشناسان می گویند که شواهد کافی وجود دارد که با اطمینان اعلام کنند مصرف سلنیوم به عنوان اقدامی برای جلوگیری از سرطان بی فایده است.

یینکا ابو، از سازمان خیریه Cancer Research UK، می گوید: انجام تحقیقات بزرگ به ما نشان داده است که قرص های ویتامین و مواد معدنی نه تنها ابزاری قدرتمند در مبارزه با سرطان نیست بلکه اغلب در تقویت بدن در برابر انواع این بیماری بی فایده اند و حتی در برخی موارد ممکن است خطر بروز سرطان را بیشتر کند.

او افزود: بهترین راه برای دریافت انواع ویتامین و مواد معدنی از طریق تغذیه مناسب و سالم است که بخش عمده ای از آن میوه و سبزیجات باشد. تغذیه متوازن و سالم بهترین محافظ در برابر سرطان است. بیشتر افراد سالم نیازی به قرص های مکمل ندارند. البته به برخی توصیه می شود که تحت نظر پزشک قرص ویتامین و مواد معدنی مصرف کنند.