شاتل اندور برای آخرین بار به فضا پرتاب شد

فضاپیمای اندور حق نشر عکس AFP
Image caption این آخرین پرواز شاتل اندور است

شاتل فضایی اندور برای انجام آخرین عملیات خود به فضا پرتاب شد.

هزاران نفر برای تماشای اوج گرفتن شاتل اندور در آسمان صبحگاهی به مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا در آمریکا رفتند.

از جمله این تماشاچیان، گابریل گیفوردز، سیاستمدار اهل آریزونا بود که در ماه ژانویه فردی به سرش گلوله ای شلیک کرد. او همسر مارک کلی، کاپیتان فضاپیمای اندور است و پزشکان با توجه به این که حال عمومی‌اش بهتر شده است، به او اجازه دادند تا همسرش را در این سفر فضایی بدرقه کند.

آقای کلی لحظاتی قبل از پرواز از طریق رادیوی شاتل گفت: "این عملیات بیانگر نیرومندی ما در کارگروهی، تعهد به کار و علاقه به کاوش است."

او افزود: "در ژن کشور بزرگ ما است که به سمت ستارگان حرکت کنیم و این حرکت نباید متوقف شود."

شاتل اندور کمی بعد از ساعت هشت و پنجاه و شش دقیقه صبح به وقت محلی برای آخرین بار از زمین برخاست.

این شاتل اکنون در راه ایستگاه بین المللی فضایی است و چهارشنبه به مقصد خواهد رسید.

این شاتل قرار است دستگاهی را برای آزمایش فیزیک ذرات بنیادی به نام آلفا مگنتیک اسپکترومتر (AMS) به این ایستگاه فضایی انتقال دهد. ارزش این دستگاه دو میلیارد دلار است. علاوه بر این مقداری قطعات یدکی مهم هم با این شاتل به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شده است.

حق نشر عکس nasa
Image caption فضاپیمای اندور به جای فضاپیمای چلنجر ساخته شد که در سال ۱۹۸۶ هنگام پرتاب منفجر شد

بعد از بازگشت اندور، تنها شاتل فعال در آمریکا، شاتل آتلانتیس خواهد بود.

این شاتل هم آخرین پرواز خود را ماه ژوییه انجام خواهد داد و استفاده از فضاپیماهای شاتل بعد از سی سال خاتمه خواهد یافت.

از این پس آمریکا برای اعزام فضانوردان از موشک های روسی سایوز استفاده خواهد کرد و قرار است تعدادی فضاپیمای تجاری در اواسط دهه فعلی میلادی به کار گرفته شود.

با وارد شدن این "تاکسی های فضایی"، ناسا فضانوردان خود را از طریق آنها به فضا می فرستد. این تغییری عمده در روش‌های کاری ناسا است که دیگر نمی‌خواهد خود فضاپیمایی در اختیار داشته باشد.

با این کار، ناسا می تواند سرمایه لازم برای ساخت سیستمی را فراهم کند که بتواند فضانوردان را به ماورای ایستگاه فضایی بین المللی به مقصدی مثل ماه، شهاب یا مریخ بفرستد.

فضاپیمای اندور به جای فضاپیمای چلنجر ساخته شد که در سال ۱۹۸۶ هنگام پرتاب منفجر شد و هفت سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

این پرواز، بیست و پنجمین پرواز اندور است. اندور تا کنون ۱۶۶ میلیون کیلومتر حرکت کرده است که این مقدار از فاصله زمین تا خورشید بیشتر است.

مطالب مرتبط