بررسی نظارت بر اینترنت در اجلاس پاریس

نیکلا سارکوزی حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری فرانسه مانند شماری دیگر از رهبران اروپایی خواهان قانون‌مند کردن اینترنت و کنترل بیشتر بر فضای مجازی است

قدرتمندترین مدیران و روسای شرکت‌ها و موسسات اینترنتی و رسانه‌ای جهان برای شرکت در نشستی دوروزه به میزبانی نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در پاریس گرد هم آمده‌اند.

انتظار می‌رود مهمترین محورهای گفت‌وگو در این اجلاس، موضوع قانونمند کردن اینترنت و بررسی محدودیت‌های موجود در این زمینه باشد.

روسای شرکت‌های گوگل، فیسبوک و مایکروسافت برای بحث درباره آینده اینترنت در این نشست شرکت می‌کنند.

نتایج این اجلاس در نشست سران گروه هشت، متشکل از هشت قدرت اقتصادی جهان، اواخر همین هفته در شهر دوویل فرانسه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته کریستین فریزر، خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس این اولین بار است که موضوع اینترنت در اجلاس سران گروه هشت مورد بحث قرار می‌گیرد.

کنترل فضای مجازی

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در اجلاس E در پاریس دو رویکرد و نگاه متفاوت به آینده اینترنت مطرح خواهد شد.

رویکرد نخست که شرکت‌هایی مانند گوگل و آمازون از آن حمایت می‌کنند، خواهان کاهش دخالت ناظران دولتی در امور مربوط به اینترنت است.

اما نگاهی دیگر که بیشتر مورد حمایت اروپایی‌هاست بیشتر بر کنترل تخلف‌ها در دنیای مجازی و نظارت بر اینترنت تاکید دارد.

رئیس جمهور فرانسه در یک سخنرانی در سال گذشته از رویکرد اخیر دفاع کرد.

نیکولا سارکوزی گفت: "اینترنت جبهه‌ای جدید است. منطقه‌ای است برای فتح کردن. اما نمی‌توان به شیوه غرب وحشی با آن برخورد کرد. این فضا، جایی که آدم‌ها می‌توانند آثار هنری را به اسم خود منتشر کنند، نمی‌تواند تا این حد بی‌قانون باشد."

آمریکا در ابتدا مایل نبود موضوع اینترنت در دستور کار اجلاس گروه هشت قرار بگیرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پیش از این در سخنرانی‌های خود بر اهمیت آزادی اینترنت برای اقتصاد و سیاست خارجی این کشور تاکید کرده است.

موضوعاتی مانند حریم خصوصی، حقوق مولف، قوانین رقابتی و آزادی بیان در نشست پاریس مطرح می‌شود.

در ماه‌های اخیر اینترنت نقشی حیاتی در قیام‌ها و اعتراض‌های مردمی در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا ایفا کرده و انتشار اخبار و تصاویر این وقایع در شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش حمایت از این جنبش‌ها شده است.

مطالب مرتبط