وزیر دفاع آمریکا: اروپا باید بودجه دفاعی خود را افزایش دهد

حق نشر عکس BBC World Service

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در آخرین سخنرانی خود در این سمت، گفته است در صورتی که اروپا بودجه دفاعی خود را افزایش ندهد، ناتو به عنوان یک پیمان مشترک نظامی "موضوعیت" خود را از دست خواهد داد.

آقای گیتس در این سخنرانی، که در آستانه بازنشستگی خود در اواخر همین ماه (ژوئن) ایراد کرد، گفت که عملیات کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان و لیبی نقطه ضعف های قابل توجهی را، چه در رویکرد نظامی و چه در اراده سیاسی بعضی از کشورهای عضو این پیمان آشکار کرده است.

آقای گیتس گفت که مالیات دهندگان آمریکایی تا ابد نمی توانند تاوان کاهش بودجه دفاعی کشورهای اروپایی را بپردازند.

درست یازده هفته پس از آغاز عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی در لیبی، کشورهای متحد آمریکا در ناتو اعلام کردند که دارای مهمات و جنگ افزار کافی نیستند.

در حال حاضر ۱۳۰ هزار سرباز نیروهای بین المللی تحت فرمان فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان درگیر جنگ با تروریسم هستند و می کوشند ثبات و امنیت را در این کشور برقرار کنند.

ظرف چند هفته آینده روند انتقال مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای داخلی آغاز می شود و به این ترتیب، روند خروج تدریجی نظامیان خارجی از افغانستان به جریان می افتد.

رابرت گیتس گفت که واشنگتن اکنون با واقعیات تازه ای روبروست و باید کاهش شدید هزینه های دولتی را مورد بررسی قرار دهد.

وی سپس از "قناعت و شکیبایی" مردم آمریکا سخن گفت و افزود این مردم هستند که مجبور می شوند با بر دوش کشیدن بار هزینه های دولتی، کاهش بودجه در کشورهای دیگر را جبران کنند.

آقای گیتس با یک هشدار سخنرانی خود را به پایان رساند: "رهبران آینده آمریکا که در زمان جنگ سرد پرورش نیافته اند، ممکن است بازدهی سرمایه گذاری آمریکا در ناتو را ارزشمند تلقی نکنند".

مطالب مرتبط