کشف فسیل های انسان اولیه در اوکراین

به روز شده:  23:30 گرينويچ - سه شنبه 21 ژوئن 2011 - 31 خرداد 1390
محل کشف بوران کایا

این آثار در مجموعه غارهای بوران کایا در اوکراین کشف شد

کارشناسان می گویند بقایای کهن کشف شده در اوکراین یکی از قدیمی ترین شواهد سکونت انسان مدرن در اروپاست.

فسیل شناسان استخوان و دندان انسان و زیورآلاتی از جنس عاج را در کنار بقایای حیوانی در غار بوران-کایا یافته اند.

این فسیل های ۳۲ هزار ساله حاوی آثار بریدگی است که نشان می دهد گوشت این انسان ها به عنوان بخشی از یک آیین ویژه پس از مرگ بریده شده است.

جزئیات این مطالعه در نشریه "پلاس وان" (PLoS One) منتشر شده است.

دکتر الکساندر یانوویچ فسیل شناس آکادمی ملی علوم اوکراین در شهر "کیف" در سال ۱۹۹۱ چهار غار بوران-کایا را در کوه های کریمه کشف کرد.

از آن زمان تاکنون، تقریبا دویست قطعه استخوان انسانی در این محوطه پیدا شده است.

زیورآلات کشف شده به فسیل شناسان امکان داد این مردم کهن را به یک سنت فرهنگی موسوم به "گراوتیان" گره بزنند.

این فرهنگ کل قاره اروپا را در بر می گرفت و نام آن از محوطه "لا گراوت" در فرانسه اقتباس شده است، جایی که این فرهنگ عصر سنگی ابتدا مورد مطالعه قرار گرفت.

محققان توانستند با استفاده از تکنیک رادیوکربن مستقیما این استخوان های انسانی را تاریخ گذاری کنند. شکل و صورت این بقایا حاکیست که متعلق به انسان های مدرن است.

موضوعی که کنجکاوی محققان را برانگیخت نادر بودن استخوان های بلند (متعلق به دست و پای انسان) در غارها بود.

این محوطه حاوی تعداد بسیار زیادی استخوان پای بز کوهی، روباه و خرگوش صحرایی بود.

اما بقایای انسانی حاوی مهره، دندان و استخوان جمجمه است که هیچ کدام از ۱۲ سانتیمتر تجاوز نمی کرد.

به علاوه، محل آثار بریدگی بر استخوان های انسانی متمایز از آنهایی بود که بر استخوان حیوانات دیده می شود.

ساندرین پرات از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در پاریس می گوید درحالی که مغز استخوان حیوانات استخراج شده بود، در استخوان انسان ها دست نخورده است.

به نظر او، این نشان می دهد که استخوان انسان به شکلی متفاوت از حیوانات پردازش می شده است. گوشت انسان به عنوان بخشی از آیین "پاکسازی" بریده می شد که برای خوردن نبود.

پروفسور کلایو فینلیسون، اکولوژیست تکاملی و مدیر موزه جبل الطارق گفت که این یافته ها گوشه ای از یک فرهنگ خیلی اولیه و مهم انسانی را آشکار می کند.

او گفت: "فرهنگ گراوتیان فرهنگی است که انسان مدرن را تعریف می کند. این مردم کارد، ابزارهای سبک و اردوگاه های سر باز داشته اند و برای ساختن چادر از استخوان ماموت استفاده می کردند."

پروفسور فینلیسون گفت که شواهد کشف شده این فرهنگ در اوکراین به این ایده وزن بیشتری می دهد که انسان های اولیه از دشت های روسیه به اروپا آمدند، نه از خاورمیانه از طریق شمال در بالکان.

او به بی بی سی گفت: "آنچه مرا به هیجان آورده این است که ما شواهد حضور انسان ها را در جایی یافته ایم که انتظارش را داشتم، انسان هایی که همان موادی را مصرف می کردند که انتظارش را داشتم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.