اتومبیل هایی 'که با هم صحبت می کنند' می توانند از راهبندان بکاهند

تصادف جاده ای حق نشر عکس none
Image caption این فناوری می تواند اتومبیل های عقبی را از بروز حادثه آگاه کند

محققان می گویند که اتومبیل هایی "که با هم صحبت می کنند" ممکن است به زودی به یک واقعیت بدل شوند.

دانشمندان دانشگاه بولونا در ایتالیا نرم افزاری ساخته اند که به اتومبیل ها امکان می دهد با سایر اتومبیل ها "ارتباط" برقرار کنند.

این تیم گفت یک نوع فناوری مشابه قبلا به کار گرفته شده است، اما این بار، اتومبیل ها خواهند توانست "بدانند" که تا چند کیلومتر جلوتر چه اتفاقاتی افتاده است.

آزمایش ها حاکیست که این فناوری می تواند تا 40 درصد از راهبندان بکاهد.

براساس مقاله ای که در نشریه "شبکه های کامپیوتری" چاپ شده، در جریان شبیه سازی های کامپیوتری به روی سیستم ایمنی، کاهش تصادفات مشاهده شد.

آزمایش های جاده ای این نرم افزار قرار است در ماه اوت در خیابان ها و بزرگراه های لس آنجلس در همکاری با شرکت اتومبیل سازی تویوتا انجام شود.

هرچند "تله ماتیک" که فناوری اطلاعات و ارتباطات را در اتومبیل جمع می آورد از مدتی قبل به کار گرفته شده است، تحقیقات ایتالیا یک لایه دیگر به آن می افزاید.

هدف نهایی این است که همه اتومبیل های روی جاده از طریق فناوری بی سیم (وای-فای) به یکدیگر مرتبط شوند؛ چه از طریق نصب یک حسگر بی سیم در اتومبیل یا از طریق پیاده کردن یک نرم افزار ویژه بر موبایل های هوشمند.

پروفسور مارکو روچتی سرپرست محققان به بی بی سی گفت که این مطالعه می تواند تاثیری عمده بر جامعه داشته باشد.

انتقال خبر حادثه

به گفته آقای روچتی سیستم تله ماتیک به کار گرفته شده در این سیستم متفاوت از سیستم های متعارف است. در سیستم متعارف یک مکانیزم راداری می تواند وجود مانعی در برابر اتومبیل را شناسایی و ترمز کند.

پروفسور گوستاوو مارفیا از اعضای تیم گفت: "با فراهم کردن امکان 'گفتگوی' اتومبیل ها با یکدیگر می توانیم آنچه را چند کیلومتر جلوتر اتفاق می افتد ببینیم - در حالی که فناوری کنونی به اتومبیل اجازه می دهد مانع را فقط وقتی حضوری فیزیکی در برابر آن دارد تشخیص دهد."

این "گفتگو" از طریق حسگرهای شتاب دهنده که در اتومبیل تعبیه شده انجام می شود. این حسگرها در شرایط غیرعادی مانند زمانی که اتومبیل تصادف می کند یک پیام هشدار دهنده ارسال می کنند.

زمانی که اتومبیل درگیر در یک سانحه، تغییری شدید در میزان سرعت را تجربه می کند، این تغییر توسط حسگر ثبت می شود و سایر اتومبیل هایی که به آنجا نزدیک می شوند را آگاه می کند.

پروفسور مارفیا گفت که این سیستم می تواند به دو شکل مختلف کار کند.

در یک حالت، همه اتومبیل ها به یک وسیله خاص که نرم افزار هشداردهنده در آن نصب شده مجهز خواهند شد. این وسیله به داشبورد وصل می شود یا در سیستم موقعیت یاب ماهواره ای اتومبیل تعبیه خواهد شد. به گفته او هزینه چنین وسیله ای 25 پوند برای هر اتومبیل است.

او گفت که در غیر این صورت این برنامه را می توان روی تلفن های هوشمند مجهز به "وای-فای" نصب کرد.

پروفسور روچتی گفت: "نرم افزار ما به اتومبیل ها اجازه می دهد در تماس دائمی با همدیگر باشند. آنها همدیگر را می بینند. جهت و سرعت همه اتومبیل های درحال حرکت دیگر را می دانند... همه این اطلاعات حدودا ثانیه ای یک بار تازه می شود، و فرکانس طوری تنظیم شده که سیستم را کند نمی کند."

مطالب مرتبط