تشخیص آب سالم، آسان شد

سونار لوترا حق نشر عکس na
Image caption سونار لوترا می‌خواهد مشکل تشخیص آب‌ آلوده را حل کند

استفاده از دستگاهی برای سنجش کیفیت آب که مردم عادی می‌توانند از آن استفاده کنند، می تواند باعث کاهش ابتلا به بیماری‌هایی نظیر وبا شود.

این دستگاه که نامش واتر کاناری یا قناری آبی است به سرعت آب را آزمایش می‌کند و درباره وجود بیماری‌های احتمالی در آن هشدار می‌دهد.

این دستگاه همچنین اطلاعات به دست آمده از آزمایش را به یک بانک اطلاعاتی در اینترنت منتقل می‌کند که دانشمندان می‌توانند از طریق آن نقطه آغاز، منطقه و مسیر شروع یک بیماری واگیردار را بررسی کنند.

این دستگاه در همایش تکنولوژی، تفریح و طراحی، TED، در ادینبورگ رونمایی شد و دانشمندان ابراز امیدواری کردند که بتوانند این دستگاه را روزی به طور مجانی در اختیار مردم قرار دهند.

بنا بر گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، هر سال سه میلیون نفر در جهان براثر ابتلا به بیماری‌هایی که از آب آلوده ناشی می‌شود جان خود را از دست می‌دهند.

سونار لوترا، یکی از بنیانگذاران TED، درباره اهمیت این دستگاه گفت:‌"در حال حاضر آزمایش آب زمان زیادی می‌برد و هزینه انجام این آزمایش زیاد است و تا کنون آب زمانی آزمایش می‌شد که دیر شده بود."

به گفته آقای لوترا: "هنگامی که وبا در هاییتی فراگیر شد به هیچ وجه این امکان وجود نداشت که بتوان سرعت گسترش بیماری را تعیین کرد."

این دستگاه با استفاده از تکنولوِژی طیفی، آب را هم از نظر میکروبیولوِژی و هم از جنبه شیمیایی آزمایش می‌کند و به سرعت با استفاده از چراغ قرمز یا سبز نشان می‌دهد که آیا این آب قابل خوردن است یا نه.

آقای لوترا امیدوار است که بتوان هزینه ساخت این دستگاه را به زیر صد دلار کاهش داد. با این حال انتظار دارد مصرف کننده نهایی قیمت بسیار کمتری برای خرید آن پرداخت کند.

او گفت: "ایده‌آل این است که ما آن را مجانی دراختیار مردم قرار دهیم، چرا که اطلاعات به دست آمده از این دستگاه بسیار ارزشمند است."

این دستگاه می‌تواند از طریق هر شبکه بی سیم موجود، جواب آزمایش را همراه با موقعیت جغرافیایی محل آزمایش به یک بانک اطلاعاتی بفرستد.

آقای لوترا گفت:‌"ما اطلاعات هزاران دستگاه دریافت می‌کنیم و براساس آن موقعیت بیماری را بررسی می‌کنیم. هدف این پروِژه جمع آوری این اطلاعات به صورت همزمان و بهبود شرایط زندگی مردم از طریق این اطلاعات است."

چنین اطلاعاتی برای دولت‌ها درسراسر جهان، برای کنترل بیماری‌های واگیردار و جلوگیری از بحران‌های انسانی، بسیار ارزشمند است.

آقای سونار می‌گوید هر سال تعداد کسانی که براثر بیماری‌های ناشی از آب آلوده جان خود را از دست می‌دهند از شمار کسانی که در جنگ کشته می‌شود بیشتر است، اما هنوز توافقی درباره یک روش واحد برای آزمایش آب حاصل نشده است.

او گفت:‌"روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری آب وجود دارد. این دستگاه می‌تواند به رسیدن به یک تصمیم واحد برای تعیین مشخصات آب سالم کمک کند."

این دستگاه نتیجه پروِژه‌ای است که در رشته "ارتباط تعاملی از راه دور" در دانشگاه نیویورک شروع شد. تمرکز این رشته طراحی تکنولوژی‌هایی است که برای انسان‌ها طراحی می‌شود.

آقای لوترا امیدوار است دستگاه تا سال آینده برای استفاده آماده باشد، اما او از دادن تاریخی دقیق خودداری کرد.

او گفت: "بسیاری از شرکت‌ها هستند که قول‌هایی می‌دهند که نمی‌توانند برآورده کنند. ما نمی‌خواهیم به مردم بگوییم که در تاریخ مشخصی می‌توانند این دستگاه را داشته باشند اما بعد آنها را ناامید کنیم."

مطالب مرتبط