هشدار درباره احتمال شیوع دوباره آنفلوانزای مرغی در آسیا

پرندگان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته یک مقام سازمان ملل متحد رفتار انسان‌ها در تولید و توزیع طیور باعث شیوع آن می‌شود

سازمان ملل متحد درباره احتمال شیوع مجدد بیماری آنفلوانزای مرغی (پرندگان) در قاره آسیا هشدار داده است.

بنا بر گزارش این سازمان، گونه جدید و جهش‌ یافته ویروس این بیماری که نسبت به واکسن‌های موجود مقاوم است، در چین و ویتنام مشاهده شده است.

هنوز مشخص نیست که این این ویروس تازه تا چه حد برای انسان خطرناک است.

مقام‌های بهداشتی سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که شیوع این ویروس در ویتنام، کشورهای دیگر از جمله تایلند، مالزی، و کامبوج را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

سازمان خواروبار جهانی، وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که پرندگان مهاجر ویروس این بیماری را با خود به مناطقی که تا کنون آلوده نشده بود – مانند اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی، بلغارستان، رومانی، نپال و مغولستان – برده‌اند.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت از سال ۲۰۰۳ تا کنون ۳۳۱ نفر در اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزای مرغی جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس این بیماری از بسیاری از کشورهای آلوده – که شمارشان در اوج بیماری در سال ۲۰۰۶ به ۶۳ کشور رسید – پاکسازی شد، اما این ویروس در برخی کشورها از جمله بنگلادش، چین، مصر، هند، اندونزی و ویتنام به طور کامل از بین نرفت.

از سال ۲۰۰۸ شمار مبتلایان به ویروس آنفلوانزای مرغی دوباره رو به افزایش گذاشته است.

خوان لوبروس، از مقام‌های سازمان خواروبار جهانی دلیل این موضوع را علاوه بر انتقال ویروس از طریق مهاجرت پرندگان این طور ارزیابی می‌کند: "درست است که پرندگان غیراهلی ویروس را جابه‌جا می‌کنند، اما رفتار انسان‌ها در تولید و توزیع طیور باعث شیوع آن می‌شود."

به گفته آقای لوبروس گونه جدید ویروس آنفلوانزای مرغی بخش‌های شمالی ومرکزی ویتنام را آلوده کرده و ممکن است ژاپن و شبه جزیره کره را نیز تهدید کند.

مطالب مرتبط