ثبت رکورد تازه ای از نابودی لایه اوزون در قطب شمال

اوزون حق نشر عکس NASA

دانشمندان گزارش می دهند که میزان نابودی لایه اوزون بر فراز قطب شمال به قدری شدید است که برای اولین بار می توان آن را مانند پدیده مشابه قطب جنوب "حفره اوزون" نامید.

به گفته آنها حدود ۸۰ درصد از این لایه در ارتفاع ۲۰ کیلومتری زمین از بین رفته است.

علت آن یک دوره غیرعادی هوای سرد در آن ارتفاع توصیف می شود. در شرایط سرد، کلرین که نابود کننده اوزون است فعال تر از هر زمان دیگر است.

تیم محققان در نشریه نیچر نوشت که در حال حاضر نمی توان پیش بینی کرد که چنین خسارتی دوباره وارد شود.

داده های اولیه در مورد ابعاد نابودی لایه اوزون در ماه آوریل منتشر شد، اما مقاله نیچر برای اولین بار آن را به طور کامل تحلیل می کند.

میشل سانتی از موسسه رانش جت ناسا (جی پی ال) گفت: "زمستان در استراتوسفر قطب شمال بسیار متغیر است. اما در چند دهه گذشته، زمستان ها حتی سردتر شده است."

او افزود: "بنابراین با توجه به این روند و تغییرات شدید، ما پیش بینی می کنیم که زمستان های سرد دیگری خواهیم داشت، و اگر این سرما با وجود کلرین زیاد همراه باشد، پیش بینی ما این است که نابودی شدید لایه اوزون را خواهیم داشت."

مواد شیمیایی نابود کننده لایه اوزون از موادی مثل کلوروفلوروکربن (سی اف سی) نشات می گیرد که اواخر قرن گذشته در وسایل خانگی مثل یخچال و مواد اطفای حریق به کار گرفته می شد.

تاثیر مخرب آنها اولین بار در قطب جنوب ثبت شد که اکنون هر زمستان شاهد فرسایش شدید لایه اوزون است.

استفاده از این مواد ابتدا محدود و بعد در چارچوب پروتکل ۱۹۸۷ مونترال و پیمان های بعدی ممنوع شد.

لایه اوزون اشعه مافوق بنفش بی خورشید را که می تواند باعث سرطان پوست و سایر مشکلات پزشکی شود مسدود می کند.

دمای زمستان در استراتوسفر قطب شمال معمولا به اندازه قطب جنوب پایین نمی افتد.

امسال رکورد پایین تازه ای در آنجا ثبت نشد، اما پایین ترین دمای سال برای مدتی غیرعادی طولانی و در منطقه ای غیرعادی وسیع دوام آورد.

درحالی که رکورد تازه ای در قطب شمال ثبت می شد، حفره اوزون در قطب جنوب هم اکنون وضعیت نسبتا پایداری دارد.

ترکیب های کلرین برای دهه ها در بخش فوقانی اتمسفر دوام می آورد، و در نتیجه بازگشت لایه اوزون به سلامت کامل یعنی پیش از دوره صنعتی احتمالا تا اواسط قرن ممکن نخواهد بود.

مطالب مرتبط