اعطای جایزه نوبل پزشکی به برنده درگذشته

رالف استاینمن حق نشر عکس AP
Image caption درمان سرطان رالف استاینمن با شیوه‌ای برگرفته از نتایج تحقیقات خود او انجام می‌شد

رالف استاینمن، یکی از سه نفری که دوشنبه به عنوان یکی از سه برنده جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۱ معرفی شد، سه روز پیش از اعلام این خبر بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشته است.

بنیاد نوبل اعلام کرد به رغم سوال پیش آمده درباره اهدای جایزه به پروفسور استاینمن، کمیته اهدا کننده همچنان بر سر تصمیم خود است زیرا بدون اطلاع از بیماری این محقق کانادایی و بر اساس حسن نیت جایزه را به او اختصاص داده است.

جایزه نوبل معمولا به افراد درگذشته تعلق نمی‌گیرد.

پروفسور استاینمن به همراه بروس بوتلر و ژول هوفمان، جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۱ را به دلیل متحول کردن درک دانش پزشکی از عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان دریافت کردند.

رالف استاینمن کشف کرده است که کدام بخش از سیستم ایمنی، خود را با نحوه مقابله با خطرات جدید انطباق می‌دهد.

بروس بوتلر و ژول هوفمان در تحقیقات خود به نحوه فعال شدن سیستم ایمنی در سازواره های زنده دست یافته‌اند.

بنا بر بیانیه‌ای که در سایت اینترنتی دانشگاه راکفلر، محل کار آقای استاینمن منتشر شده، او در روز جمعه (۳۰ سپتامبر) در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

چهار سال پیش پزشکان تشخیص دادند که رالف استاینمن به سرطان لوزالمعده مبتلا شده است.

مارک تسیر لاوین، رئیس دانشگاه راکفلر می‌‌گوید: "دانشگاه راکفلر بسیار خوشنود است که بنیاد نوبل، کشفیات رالف استاینمن درباره واکنش‌های سیستم ایمنی بدن را مورد توجه قرار داده است... اما این خبر هم تلخ بود، هم شیرین. چرا که ما امروز صبح از خانواده رالف شنیدیم که او چند روز پیش بعد از نزاعی طولانی با بیماری سرطان درگذشته است."

درمان سرطان آقای استاینمن به شیوه ای برگرفته از نتایج تحقیقات خودش انجام می‌شد.

برندگان جوایز نوبل در رشته‌های زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ادبیات در طول هفته جاری اعلام می‌شود و برنده جایزه صلح نوبل نیز روز جمعه معرفی خواهد شد.

مطالب مرتبط