'مرگ پروفسور استاینمن تغییری در اعطای جایزه نوبل به وی ایجاد نمی‌کند'

رالف استاینمن حق نشر عکس AP
Image caption درمان سرطان رالف استاینمن با شیوه‌ای برگرفته از نتایج تحقیقات خود او انجام می‌شد

کمیته اهدا کننده جایزه نوبل اعلام کرده است که آنها تصمیم قبلی خود را درخصوص اعطای جایزه پزشکی نوبل به پروفسور رالف استاینمن تغییر نمی دهند.

جایزه نوبل معمولا به افراد درگذشته تعلق نمی‌گیرد.

پروفسور استاینمن، یکی از سه نفری که امروز (دوشنبه ۱۱ مهر) برنده جایزه نوبل پزشکی شد، سه روز پیش بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشته است.

مقامات این کمیته گفته‌اند که آنها از بیماری پروفسور استاینمن آگاه بوده اند اما در عین حال امید داشتند که این جایزه را پیش از مرگش به او اعطا کنند.

پروفسور استاینمن به همراه بروس بوتلر و ژول هوفمان، جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۱ را به دلیل متحول کردن مفهوم سیستم ایمنی بدن انسان دریافت کردند.

رالف استاینمن کشف کرده است که کدام بخش از سیستم ایمنی، خود را با نحوه مقابله با خطرات جدید انطباق می‌دهد.

بنا بر بیانیه‌ای که در سایت اینترنتی دانشگاه راکفلر، محل کار آقای استاینمن، منتشر شده او در روز جمعه (۳۰ سپتامبر) در سن ۶۸ سالگی درگذشته است.

چهار سال پیش پزشکان تشخیص دادند که رالف استاینمن به سرطان لوزالمعده مبتلا شده است.

مارک تسیر لاوین، رئیس دانشگاه راکفلر می‌‌گوید: "دانشگاه راکفلر بسیار خوشنود است که بنیاد نوبل، کشفیات رالف استاینمن درباره واکنش‌های سیستم ایمنی بدن را مورد توجه قرار داده است... اما این خبر هم تلخ بود، هم شیرین. چرا که ما امروز صبح از خانواده رالف شنیدیم که او چند روز پیش بعد از نزاعی طولانی با بیماری سرطان درگذشته است."

درمان سرطان آقای استاینمن به شیوه‌ای برگرفته از نتایج تحقیقات خودش انجام می‌شد.

جایزه نوبل پزشکی امسال به طور مشترک به سه نفر به خاطر تحقیقاتشان درباره سیستم ایمنی بدن اهدا شد.

علاوه بر رالف استاینمن، بروس بوتلر و ژول هوفمان در تحقیقات خود به نحوه فعال شدن سیستم ایمنی در سازواره های زنده دست یافته‌اند.

برندگان جوایز نوبل در رشته‌های زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ادبیات در طول هفته جاری اعلام می‌شود و برنده جایزه صلح نوبل نیز روز جمعه معرفی خواهد شد.

مطالب مرتبط