هند از 'ارزان ترین' لوح کامپیوتری پرده برداری کرد

آکاش حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آکاش طی ماه های آینده به طور گسترده در دسترس قرار خواهد گرفت

هند از یک لوح کامپیوتری پرده برداری کرده است که می گوید ارزان ترین نمونه در جهان با هدف گسترش دسترسی دیجیتال در مدارس و دانشگاه هاست.

انتظار می رود این کامپیوتر که صفحه نمایش آن ۱۳ سانتیمتر است و با حمایت دولت و در داخل هند ساخته شده، حدود ۳۵ دلار قیمت گذاری شود.

یک مقام هندی گفت که این دستگاه که "آکاش" یعنی آسمان نام گذاری شده ابتدا برای آزمایش در اختیار صدها دانش آموز قرار داده شده است، اما طی ماه های آینده به طور گسترده در دسترس قرار خواهد گرفت.

مقام های هندی امیدوارند که این کامپیوتر امکان دسترسی دیجیتال برای دانش آموزان در شهرهای کوچک و روستاها را فراهم کند.

هند در زمینه ارتباطات دیجیتال از دیگر کشورهای هم رتبه عقب است.

سانیت سینگ تولی مدیر عامل شرکت بریتانیایی "دیتاویند"، سازنده این لوح کامپیوتری، به بی بی سی گفت این دستگاه شکافی را در بازار پر می کند.

او گفت: "مشتری ما همان مشتری آی پد نیست. مشتری ما اساسا کسی است که در جستجوی اولین تجربه اینترنتی است و ما نه فقط به او امکان تجربه کردن اینترنت با کیفیت خوب را می دهیم، بلکه یک امکان چند رسانه ای با کیفیت خوب از جمله تماشای ویدئو به او می دهیم و از آنجا که آندروید ساخت گوگل را به عنوان سیستم عامل آن انتخاب کرده ایم به صدها هزار برنامه دسترسی دارد."

ناظران می گویند که این تردید وجود دارد که این دستگاه آنقدر ارزان است که به درستی کار نخواهد کرد و هند نیز زیرساخت های لازم در زمینه امواج اینترنت سریع برای حمایت از آن را ندارد.

اما سانیت سینگ تولی گفت زمان نشان خواهد که حق با چه کسی بوده است.

او افزود: "این شک وجود دارد که نمی توان با این قیمت آن را عرضه کرد. دولت یک رشته قیمت ها و سایر اهداف را اعلام کرده و سالهاست که این کار را می کند و این بدبینی هست که هیچ چیز تحویل داده نشده است. اما امروز رویداد متفاوتی را شاهد بودیم و علتش هم این است: این وسیله اینجاست، این دانش آموزان آن را به خانه خواهند برد و ارزیابی شان را ارائه خواهند کرد."

او گفت که بهای این لوح به قیمت ۳۵ دلار آن را برای خیلی ها که در غیراین صورت به کامپیوتر دسترسی نخواهند داشت قابل تهیه می کند.

مطالب مرتبط