درگذشت جان مک کارتی، پیشگام هوش مصنوعی

حق نشر عکس 1
Image caption جان مک کارتی سازمان دهنده اولین همایش مهم درباره هوش مصنوعی بود

جان مک کارتی، پژوهشگر برجسته حوزه هوش مصنوعی در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

این دانشمند آمریکایی، زبان رایانه ای LISP را ابداع کرد که به زبان محبوب برنامه نویسان هوش مصنوعی بدل شد و امروز نیز هنوز به خدمت گرفته می شود.

همچنین گفته می شود آقای مک کارتی عبارت "هوش مصنوعی" را در سال ۱۹۵۵ وضع کرد، زمانی که روی جزئیات برنامه های برگزاری اولین همایش "دارت موث" درباره هوش مصنوعی کار می کرد. جلسات هم اندیشی آن کنفرانس یک ماهه به تحقیقات اولیه در زمینه هوش مصنوعی تمرکز بخشید.

پیشنهاد پرفسور مک کارتی برای آن همایش این ایده را مطرح کرد که "هر جنبه یادگیری یا هر ویژگی دیگر هوش را می توان اصولا چنان دقیق توصیف کرد که بتوان ماشینی را برای شبیه سازی آن ساخت."

این کنفرانس که در تابستان ۱۹۵۶ برگزار شد، کارشناسان زبان، درونداد حسی، ماشینهای یادگیری و سایر حوزه ها را برای بحث درباره پتانسیل فناوری اطلاعات گردهم آورد.

سایر کارشناسان هوش مصنوعی این همایش را لحظه ای تاریخی توصیف کردند.

نوئل شارکی، استاد هوش مصنوعی در دانشگاه شفیلد، می گوید: "جان مک کارتی در ایجاد حوزه هوش مصنوعی نقشی بنیادین داشت. سهمش در نامگذاری این موضوع و سازماندهی همایش دارت موث تا به امروز تاثیرگذار است."

پرفسور مک کارتی زبان LISP را در موسسه فناوری ماساچوست ابداع کرد. این زبان رایانه ای بجای اعداد از عبارات نمادین بهره می گرفت و سایر پژوهشگران آن را بصورت گسترده به خدمت گرفتند، زیرا به آنها امکان می داد خلاق تر باشند.

در سال ۱۹۷۱ آقای مک کارتی به پاس اهمیتش در این حوزه علمی برنده جایزه "تورینگ" از انجمن ماشینهای کامپیوتری شد. همچنین در سال ۱۹۹۱ نشان ملی علوم آمریکا به او اعطا شد.

پس از بازنشستگی در سال ۲۰۰۰، او استاد افتخاری علوم رایانه ای در دانشگاه استنفورد باقی ماند و اندیشه هایش درباره آینده روباتها، پایداری رشد انسان و بعضی از نوشته های علمی تخیلی خود را در یک وب سایت منتشر می کرد.

مطالب مرتبط