کاوشگر روسی در مسیر قمر مریخ از راه بازماند

سفینه روسی
Image caption روسیه امید داشت پرتاب کاوشگر فوبوس طلسم ماموریت های فضایی به مریخ را بشکند

کاوشگر روسی که برای جمع آوری سنگ و خاک از سطح فوبوس، از اقمار مریخ، به فضا پرتاب شده بود قادر به ادامه ماموریت خود نبوده است.

روز چهارشنبه، ۱۸ آبان (۹ نوامبر)، منابع روسی گزارش کردند که کاوشگر فوبوس - گرونت، که پیشتر با موفقیت به فضا پرتاب شده بود، دقایقی بعد به دلیل روشن نشدن موتور تعیین کننده مسیر حرکت آن به سوی مقصد، از راه باز مانده است.

سخنگوی سازمان فضایی روسیه گفته است که این سفینه در حال حاضر در مدار زمین قرار گرفته و مهندسان می کوشند این مشکل فنی را مرتفع کرده و این کاوشگر را بار دیگر در مسیر صحیح قرار دهند.

مهندسان برای تعمیر سفینه تنها سه روز فرصت دارند زیرا پس از آن، باطری های سفیه خالی می شود و کاوشگر برای همیشه در مدار زمین به حال خود باقی خواهد ماند.

پرتاب کاوشگر فوبوس - گرونت جاه طلبانه ترین برنامه فضایی روسیه در سال های اخیر توصیف شده و قرار بود این کاوشگر پس از نشستن بر سطح یکی از قمرهای مریخ به نام فوبوس، نمونه هایی از سنگ و خاک این قمر را برای آزمایش به زمین بفرستد.

درازای فوبوس به حدود بیست و هفت کیلومتر می رسد و برخی کارشناسان گفته اند که احتمال دارد که فوبوس در واقع سیارکی باشد که در مدار مریخ به اصطلاح "به دام افتاده است" و موفقیت کاوشگر روسی می توانست اطلاعات ارزشمندی را در زمینه منشا این قمر در اختیار دانشمندان قرار دهد.

انتظار می رفت که این کاوشگر سی و سه ماه بعد نمونه های جمع آوری شده را به زمین بفرستد.

برنامه پرتاب فوبوس - گرونت از این نظر هم اهمیت داشته است که موشک حامل آن، همراه با کاوشگر روسی، نخستین ماهواره ساخت چین به نام ینگتو-۱ را هم به مدار مریخ می برد.

موشک حامل کاوشگر و ماهواره چینی دقایقی بعد از نیمه شب به وقت محلی (حدود ساعت ۸ و پانزده دقیقه بعد از ظهر به وقت گرینویچ) از پایگاه بایکنور در قزاقستان به فضا پرتاب شد و حدود یازده دقیقه بعد در مدار کره زمین از حرکت در مسیر خود باز ماند.

رئیس سازمان فضایی روسیه گفته است که ظاهرا سیستم موتورهای هدایت کننده سفینه از کار افتاده و قادر به قرار دادن سفینه در مسیر به مقصد مریخ نیست.

طرحهای شکست خورده

به گفته کارشناسان، اگر عامل از کار افتادگی موتور هدایت کننده سفینه، بروز مشکل نرم افزاری باشد، مهندسان می توانند آن را اصلاح کنند تا ماموریت حرکت به مارس ادامه یابد اما اگر اشکال جنبه سخت افزاری داشته باشد، امکان تعمیر تجهیزات وجود نخواهد داشت.

حق نشر عکس a
Image caption فوبوس برای پژوهشگران پک پدیده جالب در منظومه شمسی است

مقامات روسی امید داشتند که موفقیت ماموریت فوبوس - گرونت سرانجام طلسم برنامه های اعزام سفینه به مریخ را بشکند.

از دهه ۱۹۶۰ تا کنون، روسیه در مجموع شانزده سفینه را راهی مریخ کرده است اما هیچیک از آنها به مقصد نرسید و در جدیدترین مورد در سال ۱۹۹۶، این ماموریت در مرحله پرتاب ناکام ماند.

در صورتی که مشکل ادامه سفر جدیدترین مریخ نورد روسی مرتفع شود، این کاوشگر ماه سپتامبر سال آینده - حدود یازده ماه دیگر - به مریخ می رسد.

در آن زمان، پس از رها کردن ماهواره چینی در مدار مریخ، سفینه اصلی بر سطح فوبوس خواهد نشست.

کاوشگر فوبوس - گرونت نسبتا بزرگ است و در مرحله حرکت به سوی مقصد، وزن مجموعه موشک، کاوشگر، ماهواره چینی و سوخت مورد نیاز به بیش از یازده تن می رسد.

پس از نشستن کاوشگر بر سطح فوبوس، بازوهای این کاوشگر برای برداشتن نمونه باز می شود.

پژوهشگران گفته اند که قمر فوبوس، که شکل آن تقریبا به یک سیب زمینی شباهت دارد، یک پدیده جالب فضایی است و اگرچه سفینه های عبوری به بررسی آن پرداخته اند، اما هنوز اسرار زیادی در مورد آن وجود دارد.

فوبوس یکی از دو قمر مریخ با تراکم بسیار کم است و خلاء هایی در داخل آن وجود دارد.

برخی از پزوهشگران معتقدند که فوبوس قطعه ای از مریخ بود که کوتاه مدتی پس از تشکیل این سیاره، از آن جدا شد در حالیکه برخی دیگر آن را سیارکی دانسته اند که هنگام گذر از کنار مریخ، در مدار آن قرار گرفت.

مطالب مرتبط