کانادا رسما از پیمان کیوتو خارج می‌شود

پیتر کنت حق نشر عکس Reuters
Image caption پیمان کیوتو از نظر دولت کانادا عامل بازدارنده است

کانادا نخستین کشوری می‌شود که از پیمان کیوتو درباره تغییرات جوی و گرمایش زمین خارج می‌شود.

اعلام رسمی این خبر به عهده پیتر کنت، وزیر محیط زیست کانادا بود.

آقای کنت دلایل کشورش برای خروج از این پیمان را "ناکارآمدی آن برای کانادا" عنوان کرد و گفت که چون نمی‌تواند به تعهدات خود در این پیمان عمل کند، با جریمه‌هایی روبه‌رو می‌شود که برای کشورش "فلج‌ کننده" است.

این عمل کانادا قانونی است و البته انتظارش هم می‌رفت. به این ترتیب کانادا نخستین کشوری می‌شود که از این پیمان به در آمده است.

پیمان کیوتو، در شهری به همین نام در ژاپن و در سال 1997 میلادی برای مقابله با گرمایش زمین بسته شد.

"[پیمان] کیوتو برای کانادا در گذشته اتفاق افتاده است." وزیر محیط زیست کانادا گفت: "برای همین ما از حق خود برای خروج از این پیمان استفاده می‌کنیم."

او همچنین خبر داد که رسما این درخواست را به سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

به گفته آقای کنت، ماندن در پیمان کیوتو برای کانادا 13 میلیارد و 600 میلیون دلار هزینه دارد که برای هر خانواده کانادایی این رقم 1600 دلار می‌شود.

او این هزینه‌ها را ارثیه دولت "بی‌لیاقت لیبرال" خواند.

آمریکا و چین عضو پیمان کیوتو نیستند. دو کشوری که به گفته وزیر محیط‌زیست کانادا بیشترین گازهای گل‌خانه‌ای را تولید می‌کنند. به نظر او در این شرایط پولی که از جیب کانادا می‌رود به بهتر شدن محیط زیست کمکی نمی‌کند.

در آخرین ساعات اجلاس آب و هوایی دوربان در آفریقای جنوبی کشورهای شرکت کننده به توافقی دست یافتند که بعد از آن آقای کنت چنین اظهاراتی را بیان کرد.

"ما معتقدیم که با توافق جدید می‌توانیم شغل ایجاد کنیم و رشد اقتصادی باعث جلو رفتن ما می‌شود."

در زمان روی کار بودن دولت لیبرال در کانادا، این کشور به پیمان کیوتو پیوست. اما نخست وزیر کنونی که از محافظه‌کاران است حاضر به مراعات شروط این پیمان نشد.

چهار سال پیش این کشور اعلام کرده بود که نمی‌تواند به آنچه که قول داده عمل کند.

مطالب مرتبط