جراحی رایگان برای زنان فرانسوی که پستان مصنوعی گذاشته‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت فرانسه اعلام کرده است که هزینه خارج کردن ژل‌های سیلیکون غیر استاندارد را پرداخت خواهد کرد

مسئولان دولت فرانسه از سی هزار زنی که در این کشور برای عمل زیبایی پستان از سیلیکون غیر استاندارد استفاده کرده‌اند، خواستند تا به خرج دولت و برای احتیاط این ماده را از بدنشان خارج کنند.

مقامات بهداشتی فرانسه تاکید کرده‌اند که هیچ مدرک قاطعی در مورد تأثیر این ماده بر احتمال ابتلای به سرطان وجود ندارد، اما با این حال هزینه این جراحی را پرداخت خواهد کرد.

پیش‌تر در فرانسه این نگرانی مطرح شده بود که بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت پولی ایمپلنت پروتز (Poly Implant prothese (PIP که مرکز آن در مارسی فرانسه است، بالقوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

تاکنون هشت مورد سرطان در بین زنانی که از بافت سیلیکونی این شرکت استفاده کرده اند، گزارش شده است.

این نگرانی وجود دارد که شماری از موارد ابتلا به سرطان مربوط به نشت سیلیکون از این بافت های پیوندی باشد.

خاویر برتراند، وزیر بهداشت فرانسه از زنانی که از این نوع سیلیکون استفاده کرده اند خواست که به عنوان یک "اقدام پیشگیرانه" این مواد را از بدنشان خارج کنند؛ هر چند تأکید کرد که نیاز به جراحی "فوری" نیست.

هزینه عمل جراحی برای خارج کردن سیلیکون، از صندوق بهداشت عمومی فرانسه پرداخت خواهد شد؛ اما هزینه گذاشتن مجدد سیلیکون در پستان فقط به افرادی پرداخت می شود که برای ترمیم بیماری سرطان پستان مجبور به استفاده از سیلیکون هستند و نه در موارد مربو ط به زیبایی.

در این حال دولت بریتانیا توصیه همگانی برای خارج کردن این سیلیکون‌ها را رد کرده است و اعلام کرده است که "هیچ مدرکی" در تأیید خطر بالقوه استفاده از این ماده وجود ندارد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰ هزار زن بریتانیایی عمل جراحی زیبایی پستان را انجام داده‌اند.

اندرو لنزلی، وزیر بهداشت بریتانیا گفته است: "در حال حاضر ما در وضعیتی هستیم که مدرکی در رابطه با سرطانزا بودن یا سمی بودن این ماده در دست نداریم. ما همچنین هیچ مدرکی در دست نداریم که نشان دهد خطر پاره شدن یا نشت این نوع سیلیکون از مواد مشابه بیشتر است. پس نگرانی بابت به خطر افتادن سلامتی و جان افراد در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل ما توصیه‌ای بابت جراحی برای خارج کردن این مواد نمی‌کنیم."

اداره نظارت بر دارو و مواد بهداشتی بریتانیا نیز اعلام کرده است که نیازی نیست که زنانی که از سیلیکون شرکت پی آی پی استفاده کرده‌اند، آن را از بدنشان خارج کنند ولی اگر زنی در این باره نگران است باید به پزشک مراجعه کند.

ژل های سیلیکونی تولیدی شرکت پی آی پی توسط جراحان زیبایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

تحقیقات انجام شده توسط جامعه جراحان پلاستیک فرانسوی در سال گذشته نشان می دهد که احتمال گسیختگی بافت های سیلیکونی شرکت پی آی پی به نسبت سایر بافت های مصنوعی بیشتر است و سیلیکون به کار رفته در این بافت های مصنوعی برای استفاده پزشکی مناسب نیستند.

بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت پی آی پی در بین ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوند های پستان قرار دارد و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

مطالب مرتبط