مرگ اولین مورد ابتلا به آنفلوانزای مرغی در چین

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات هنگ کنگ دستور دادند تا هفده هزار قطعه مرغ معدوم شود

مقامات بهداشتی چین از مرگ اولین مورد ابتلا به آنفلوانزای مرغی در استان شن ژن این کشور خبر داده اند.

آزمایش های انجام شده بر روی این مرد ۳۹ساله که به دلیل ابتلا به ذات الریه در بیمارستان بستری بود، وجود ویروس H5N1 را که به آنفلوانزای مرغی مرتبط است، تایید کرد.

هفته گذشته در پی تشخیص بیماری آنفلوانزای مرغی در حداقل یک مرغ در هنگ کنگ، دولت این کشور نسبت به شیوع این بیماری هشدار داد.

پس از آن که مرگ سه پرنده به دلیل آلودگی به ویروس H5N1 تائید شد، مقامات هنگ کنگ دستور دادند تا ۱۷ هزار قطعه مرغ معدوم شود.

مقامات هنگ کنگ همچنین واردات طیور از خارج را به مدت سه هفته ممنوع اعلام کردند تا مشخص شود که آیا منشاء این بیماری، طیور وارداتی بوده و یا در مرغداری های محلی بروز کرده است.

وزیر بهداشت چین به مقامات بهداشتی هنگ کنگ گفته است که فرد مبتلا به آنفلوانزای مرغی نه تنها تماسی با ماکیان نداشته، بلکه اخیرا به مسافرت هم نرفته بود.

در نوامبر سال ۲۰۱۰ هم یک زن ۵۹ ساله هنگ کنگی به دلیل ابتلا به آنفلوانزای مرغی در قرنطینه قرار گرفت، اما این زن توانست از این بیماری جان سالم بدر ببرد.

آنفلوانزای مرغی یک بیماری مشترک بین انسان و دام است و چند سال پیش اپیدمی آن ظاهرا از خاور دور آغاز شد، به شماری از کشورهای جهان سرایت کرد و نابودی هزاران قطعه طیور و مرگ دهها نفر را به دنبال آورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان بهداشت جهانی از نحوه انجام تحقیقات دانشمندان در مورد ویروس آنفلوانزای مرغی ابراز نگرانی کرده است

سازمان بهداشت جهانی گفته است از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۳۳۱ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوانزای مرغی جان خود را از دست دادند.

هر چند ویروس این بیماری از سال ۲۰۰۶ که جهان شاهد شیوع گسترده این نوع آنفلوانزا بود، در بیش از ۶۳ کشور از بین رفته است، اما از آن زمان این ویروس در کشورهای بنگلادش، چین، مصر، هند، اندونزی، و ویتنام همچنان باقی ماند.

در همین حال سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوه تحقیقات انجام شده بر روی این ویروس که در صورت انتقال به انسان می تواند مهلک باشد، ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد بین المللی گفته است چنین تحقیقاتی می تواند خطراتی در پی داشته باشد و باید به طور جدی تحت کنترل قرار گیرد.

پژوهشگران هلندی و آمریکایی هفته گذشته اعلام کردند شیوه هایی را که این ویروس می تواند جهش پیدا کند و راحت تر بین انسان و سایر پستانداران شیوع یابد، کشف کرده اند.

در همین حال دولت آمریکا از دانشمندان درخواست کرده تا برای جلوگیری از تولید سلاح های بیولوژیکی جزییات تحقیقاتشان را منتشر نکنند.

مطالب مرتبط