بريتانيا: نيازی به برداشت سیلیکون های پستان نيست

کاشت سينه های سيليکونی حق نشر عکس Reuters
Image caption حدود چهل هزار زن در بریتانیا سيلیکونهای پیوندی دارند

اندرو لنسلی وزیر بهداشت بریتانیا می گوید، هیچ شواهدی مبنی بر ضرورت برداشتن سیلیکون های پیوندی پستان، ساخت شرکت پولی ایمپلنت پروتز (PIP) وجود ندارد.

نگرانیهای بریتانیا پس از گزارش مقامات فرانسوی درباره سیلیکونهای ساخت شرکت پی آی پی افزایش یافت. فرانسه گزارش کرده بود که پنج درصد از این نوع سیلیکونها پاره شده اند و باید از بدن افراد خارج شوند چرا که تحقیقات نشان داده است که ژل داخل سیلیکون می تواند سرطان زا باشد.

اما این درصد در بریتانیا به مراتب کمتر گزارش شده است.

آقای لنسلی در مصاحبه ای با بی بی سی گفته که شواهد نگران کننده باعث می شود که ما همچنان زنان را علیه کاشت سیلیکونهای پستان تشویق کنیم.

با وجود این، او گفت: " درست نیست که زنان این سیلیکونها را از بدنشان خارج کنند چرا که در هر عمل جراحی خطرهای زیادی دارد و گاه خطراتش به مراتب بیشتر از فوائد آن است."

استفاده از محصولات شرکت فرانسوی پی آی پی در سال ۲۰۱۰ در فرانسه قدغن شد چرا که در این سیلیکونها از ژل صنعتی به جای ژل پزشکی استفاده شده و باعث افزایش پارگی آنها شده بود.

با این حال اکثرسازمانهایی که نماینده کلینیکهای خصوصی کاشت سیلیکونهای پیوندی در بریتانیا هستند می گویند شمار پاره شدن سیلیکونهای ساخت شرکت PIP آنقدرها هم غیرعادی نیست.

اما وزیر بهداشت بریتانیا می گوید اطلاعات شرکتهای خصوصی دقیق نیست. او می افزاید نگرانی اصلی متوجه زنانی است که این نوع سیلیکونها در بدنشان کاشته شده است و تولید کنندگان این نوع سیلیکونها مسئول سلامتی بیماران خود هستند.

حدود چهل هزار زن در بریتانیا سیلیکونهای پیوندی دارند.

سیلیکونهای 'سرطان زا' در فرانسه

پیشتر در فرانسه گزارش شده بود که هشت مورد سرطان در بین زنانی که از بافت سیلیکونی شرکت (PIP) استفاده کردند، پیدا شده است.

این نگرانی وجود دارد که شماری از موارد ابتلا به سرطان مربوط به نشت سیلیکون از این بافت های پیوندی باشد.

هر چند که مقامات بهداشت فرانسه گفته اند هیچ دلیلی که نشان دهنده این ارتباط باشد وجود ندارد، اما فشارها بر دولت افزایش یافته است.

ژل های سیلیکونی تولیدی شرکت (PIP) توسط جراحان زیبایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

اما سال گذشته مشخص شد که ژل ها سیلیکونی تولید شده در (PIP) دارای استانداردهای تعیین شده نیستند.

این شرکت (PIP) که حالا شرکتی ورشکسته است، کارش به دادگاه کشیده است.

اماعوارضی همچون تورم و نشت بافت ژلی دربین صدها زنی که از بافت های سیلیکونی این شرکت فرانسوی استفاده کردند، دیده شده است.

تحقیقات انجام شده توسط جامعه جراحان پلاستیک فرانسوی در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که احتمال گسیختگی بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) به نسبت سایر بافت های مصنوعی بیشتر است و سیلیکون به کار رفته در این بافت های مصنوعی برای استفاده پزشکی مناسب نیستند.

پلیس فرانسه تاکنون ۲۰۰۰ شکایت از زنانی که از این نوع بافت سیلیکونی استفاده کردند، دریافت کرده است .

به گفته روزنامه لوموند از زمانی که مشخص شد بافت سیلیکونی شرکت (PIP) دارای اشکالاتی است، پزشکان ۵۲۳ مورد با فت های پیوندی را از بدن زنان خارج کردند.

بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) در بین ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوند های پستان قرار دارد و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

مطالب مرتبط