توقف بررسی طرح های جنجالی در کنگره آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان می گویند طرح های جنجالی با آزادی بیان مغایر است

در پی واکنش گسترده سایت های اینترنتی و کاربران آنها به بررسی طرح های محدود کننده اینترنت در کنگره آمریکا، رهبران دموکرات ها و جمهوری خواهان از متوقف شدن رسیدگی به این طرح ها خبر داده اند.

خاموشی یک روزه دانشنامه اینترنتی ویکیپدیا و هزاران سایت دیگر باعث شد تا رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا از توقف طرح مقابله با سرقت اینترنتی و نقض حقوق مالکیت معنوی خبر دهد.

سناتور هری رید روز جمعه گفت: "در پی تحولات اخیر، تصمیم گرفته ام تا رای گیری برنامه ریزی شده برای سه شنبه در رابطه با طرح قانون محافظت از مالکیت معنوی را متوقف کنم."

لامار اسمیت، رئیس جمهوری خواه کمیته امور فضایی مجلس نمایندگان آمریکا هم بررسی یک طرح مشابه را در این مجلس متوقف کرده است.

آقای اسمیت در بیانیه ای اعلام کرد: "نظرات منتقدان را شنیده ام و نگرانی های آنها درباره قانون پیشنهادی برای مقابله با سرقت اینترنتی را جدی می گیرم."

فعالان اینترنتی و مدیران سایت هایی مانند ویکیپدیا نگران محدود شدن آزادی بیان در راستای مبارزه با سرقت اینترنتی بودند.

آقای اسمیت گفت: "واضح است که باید در تلاش برای مقابله با مشکل سارقان خارجی که در پی دزدیدن و فروش نوآوری ها و محصولات آمریکایی هستند باید در پی روش تازه ای بود."

در پی واکنش گسترده در مخالفت با طرح های مورد بررسی در کنگره، چهل نفر از نمایندگان کنگره حمایت خود را از طرح های مورد بررسی پس گرفتند.

مخالفت با طرح های مورد بررسی در کنگره خاموشی ۲۴ ساعته ویکیپدیا و دیگر سایت ها را در روز چهارشنبه به همراه داشت.

هزاران نفر از شهروندان آمریکا نیز با تماس به نمایندگان کنگره از آنها خواستند از این طرح ها حمایت نکنند.

هفت میلیون نفر هم با امضای یک طومار اینترنتی در سایت گوگل، خواهان عدم موافقت کنگره با طرح های مورد نظر شده بودند.

همزمان، اقدام وزارت دادگستری آمریکا در مسدود کردن یک سایت اشتراک گذاری فایل های دیجیتال که به نقض مالکیت معنوی متهم شده است، با حمله هکرها به سایت این وزارتخانه، پلیس فدرال ایالات متحده و چندین سازمان از جمله اتحادیه فیلمسازان این کشور مواجه شد.

مطالب مرتبط