کودکان انگلیسی ویتامین دی لازم را دریافت نمی کنند

ویتامین حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به زنان باردار، آنها که بچه شیر می دهند، سالمندان و کسانی که در معرض تابش نور خورشید نیستند توصیه می شود از مکمل های دارویی استفاده کنند

مقامات پزشکی و بهداشتی انگلستان می گویند به طور جدی نگران این هستند که کودکان و برخی بزرگسالان ویتامین دی مورد نیازشان را دریافت نکنند.

بر اساس دستورالعمل های دولتی برخی گروهها از جمله کودکان زیر پنج سال در انگلستان باید هر روز ویتامین دی مکمل مصرف کنند. بر اساس گزارش ها در پانزده سال گذشته نرمی استخوان کودکان افزایش پیدا کرده است.

دکتر بنجامین جاکوبز از بیمارستان سلطنتی ارتوپدی ملی می گوید، بررسی ها و مطالعات نشان می دهد ارتباط هایی هم بین کمبود ویتامین دی و بیماری های قلبی و برخی از انواع سرطان وجود دارد. آمار می گوید از هر چهار کودک نوپا در بریتانیا، یک کودک دچار کمبود ویتامین دی است.

ویتامین دی اساسا از نور خورشید تامین می شود و این در حالیست که زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفتن احتمال ابتلا به سرطان پوست را زیاد می کند.

به زنان باردار، زنانی که بچه شیر می دهند، کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۵ سال و آنها که به اندازه کافی در معرض تابش نور خورشید قرار نمی گیرند، توصیه می شود که از مکمل های دارویی ویتامین دی استفاده کنند.

کمبود ویتامین دی می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از ضعف و نارسایی موسوم به نرمی استخوان شود.

ویتامین دی یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که در بسیاری از مواد غذایی مانند ماهی، تخم‌ مرغ، شیر غنی‌شده و روغن کبد ماهی یافت می‌شود. این ویتامین برای محکم کردن استخوان‌ ها و دندان ها مفید بوده و همچنین به حفظ قدرت عضلانی و جذب کلسیم بدن کمک می ‌کند.

بر اساس گزارش های پزشکی، ایرانی ها هم کمبود ویتامین دی دارند و برای جبران این کمبود تا کنون برنامه ریزی هایی هم انجام شده که از جمله آنها غنی کردن شیر و دوغ با این ویتامین است.