مرگ تلویزیون آنالوگ به سود اینترنت پهن‌باند

مهندسان بریتانیایی در تلاشند تا از طیف سیگنال‌های تلویزیونی آنالوگ برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت استفاده کنند.

انتقال فناوری تلویزیون از آنالوگ به دیجیتال در بریتانیا از سال ۲۰۰۷ شروع شده و قرار است تا سال ۲۰۱۲ این انتقال کامل شود.

Image caption ایستگاه پخش تلویزیونی در دهه ۳۰ میلادی

دستگاه‌هایی مثل رادیو و تلویزیون، گیرنده‌هایی هستند که تنها می‌توانند یک محدوده فرکانسی مشخص را دریافت کنند. به این معنا که برای هر دستگاه، محدوده‌ای خاص از کل طیف، تعیین شده است.

همزمان با مرگ تدریجی تلویزیون آنالوگ و حضور تمام و کمال تلویزیون دیجیتال، دیگر به بخش بزرگی از طیف سیگنال‌های ویژه تلویزیون آنالوگ، نیازی نیست و حالا قرار است که از آن استفاده‌های دیگری شود.

پخش تلویزیونی آنالوگ نسبت به دیجیتال، طیف وسیع‌تری از سیگنال را به خود اختصاص می‌دهد.

حالا در بریتانیا این طیف آزادشده، قرار است که امسال به حراج گذاشته شود. آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا، برگزارکننده این حراج است.

اپراتورهای موبایل از جمله علاقمندانی هستند که برای به دست آوردن بیشترین سهم از این طیف در کمین نشسته‌اند. آنها در پی آن هستند که، کیفیت اینترنت پهن‌باند گوشی‌ها و تبلت‌ها را بالاتر ببرند.

ریس هرد از آفکام در این باره می‌گوید:

جامعه امروزی هر چه بیشتر به ابزارهای همراه متکی می‌شود. این موضوع باعث افزایش چشمگیر تقاضای استفاده از خدمات دیتا روی شبکه تلفن همراه می‌شود. کاربران برای ایمیل، ویدئو، مسنجر، رهیابی و شبکه‌های اجتماعی از خدمات دیتا استفاده بیشتری خواهند کرد. اما مهم‌ترین نکته این است که برای پخش تلویزیونی از طیف سیگنال‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند مسافت‌های زیادی را طی کنند و از موانع جامدی چون دیوار هم رد شوند.

استفان زل از مشاوران کولیگو می‌گوید: می‌توانیم بر همین بستر فناوری جدیدتری را پیاده کنیم. درست مانند شبکه3G که جای خود را به شبکه 4G می‌دهد. برای درک بهتر موضوع، می‌توان فرض کرد که آزادراهی دارید که روی آن چهار آزادراه دیگر احداث می‌کنید. در این حالت زمین بیشتری را اشغال نکرده‌اید اما تعداد خودروهایی را که از آنجا رد می‌شوند چهار برابر کرده‌اید که به دنبال آن راه‌بندان هم کمتر می‌شود. الان در کمبریج پروژه‌ای به نام فضای سفید یا white space در جریان است که دقیقاً می‌خواهد همین کار را با طیف سیگنال‌های تلویزیونی انجام دهد. معمولاً بخش زیادی از طیف بی‌استفاده می‌ماند. این پروژه می‌خواهد با کمک فناوری آنها را پیدا کند و به کار بگیرد.

مهندسان شرکت تی‌تی‌پی در هارتفوردشایر با پژوهشگران پروژه white space کمبریج همکاری می‌کنند. آنها فناوری تازه‌ای را به آزمایش گذاشته‌اند که قرار است اینترنت را به مناطق دوردست برساند.

اندرو فل از همین شرکت می‌گوید:

هدف این فناوری این است که اینترنت پهن‌باند را به صورت بی‌سیم به مناطقی برساند که ساکنانش به ADSL دسترسی ندارند یا سرعت ADSL شان پایین است. در اصل، یک سیگنال UHF است که در فضایی که به سیگنال‌های تلویزیونی اختصاص داده شده، کار می‌کند.

این فناوری از فاصله‌های خالی و بدون استفاده‌ای که بین شبکه‌های تلویزیونی فعلی وجود دارند، استفاده می‌کند. در واقع، کار ما این است که با به کارگیری روش‌های مختلف برای انتقال امواج، سیگنال‌ها را به مناطق دوردست بفرستیم و دریافت کنیم. ما اینجا در شرکتمان یک ایستگاه فرسنتده راه انداخته‌ایم که سیگنال‌ها را به دهکده‌های اطراف می‌رساند و با آنها ارتباط برقرار می‌کند. ما به طور خاص روی دهکده اورول متمرکز شده‌ایم چون چون از همه به ما نزدیک‌تر است و تقریبا ۶ کیلومتر فاصله دارد.

یکی از مشاوران این شرکت تجهیزاتی را در اتاقش در دهکده اورول گذاشته است. قبل از این آزمایش سرعت اینترنت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوبیت در ثانیه بود. با این فناوری آزمایشی تازه، سرعت اینترنت به ۸ مگابیت در ثانیه رسیده است.

با این سرعت می‌توان به صورت آنلاین فیلم دید و از خدماتی مکالمه صوتی چون اسکایپ استفاده کرد.

با این حساب درست است که تلویزیون‌های آنالوگ از دور خارج می‌شوند اما امواج مورد استفاده آنها کماکان پُرترافیک خواهند بود.

از بی بی سی