فیس بوک: والدین محدودیت سنی کودکان را جدی بگیرند

حق نشر عکس thinkstock
Image caption فیس بوک اعلام کرده که خواستار تصویب قوانین محافظتی سختگیرانه تر برای کاربران بین ۱۳ تا ۱۷ سال است

تیم لاوتون، وزیر مشاور در امور کودکان در کابینه بریتانیا از اینکه که پدران و مادران به فرزندانشان کمک می کنند که زیر سن قانونی حساب کاربری در فیس بوک باز کنند انتقاد کرد.

به گفته وی، والدین با این کار باعث می شوند که کودکان زیر سن قانونی وارد دنیای مجازی ودرگیر شبکه های اجتماعی شوند.

آقای لاوتون در ادامه سخنانش افزود که والدین در قبال کودکان و نوجوانشان مسئول هستند و باید بر فعالیت های آنها در دنیای مجازی نظارت داشته باشند.

این سیاستمدار بریتانیایی این اظهارات را در یکی از جلسات بحث پارلمانی در باره رویه ای مطرح کرد که چندی است برخی نوجوانان در پیش گرفته اند و به آن "سکستینگ"( sexting) گفته می شود. بر این اساس اخیرا نوجوانان تصاویر برهنه خود را برای یکدیگر می فرستند.

آقای لاوتون که خود سه فرزند نوجوان دارد افزود که "سن عضویت در شبکه اجتماعی فیس بوک حداقل ۱۳ سال است، از نظر قانونی، این مقررات غیرقابل تغییر است. من براساس تجربیات شخصی خود می دانم که کودکان زیر سن ۱۳ سال برای بازکردن حساب کاربری در فیس بوک وسوسه می شوند".

این سیاستمدار بریتانیایی افزود: من می دانم که کودکان در بسیاری موارد این کار را با کمک و تشویق پدران و مادرانشان انجام می دهند.

فیس بوک از کاربرانش می خواهد که با وارد کردن تاریخ تولد تایید کنند که حداقل ۱۳ سال دارند. اگر با گنجاندن تاریخ تولد مشخص شود که سن فرد زیر ۱۳ سال است، از ادامه ثبت نام او در فیس بوک جلوگیری می شود.

یک سخنگوی زن این شبکه اجتماعی گفت که فیس بوک این مرز سنی را با توجه به قوانین بین المللی درباره عضویت کودکان در شبکه های اجتماعی تعیین کرده است.

فیس بوک همچنان گفت که خواستار تصویب قوانین محافظتی و ایمنی سختگیرانه تر برای کاربران بین ۱۳ تا ۱۷ سال است.

خطرها

در صورتی که این قوانین تصویب شود، دست کاربرانی که با این گروه از نوجوانان در ارتباط هستند از بسیاری از اطلاعات آنها کوتاه می شود.

آقای لاوتون در حالی این گفته ها را مطرح می کند که آن کوفی، نماینده حزب کارگر در پارلمان از دولت و شبکه های تلفنی خواست که در مبارزه با "سکستینگ"( sexting) بیشتر تلاش کنند.

این خانم نماینده گفت که نوجوانانی که تصویرهای برهنه خود را به دوستان پسر و دخترشان می فرستند خود را به خطرمی اندازند. این خطر وجود دارد که نوجوانان چنین عکسهایی را در زمین های بازی به دیگران نشان دهند و این عکسها به دست اشخاص منحرف و کودک آزار بیافتد.

این خانم نماینده افزود که عکس های برهنه ای که دراینترنت بارگذاری می شوند، ممکن است بدون رضایت صاحب عکس به اشتراک گذاشته شوند.

خانم آن کوفی افزود: مشکل اصلی این است که جوانان چنین کاری را به عنوان یک تفریح بی خطر می بینند. آنها زمانی به پیامدهای کارشان پی می برند که خیلی دیر شده است.

او همچنین از شرکت های تلفن خواست کارزارهای تبلیغاتی برای هشدار به نوجوانان درباره پیامدهای سکستینگ را تامین مالی کنند.

آقای لوتون گفت که راه حل قطعی برای مبارزه با این مشکل وجود ندارد. اما افزود: لازم است درباره پدیده سکستینگ بحث و بررسی شود چون این پدیده اکنون به شدت افزایش یافته است و می تواند پیامدهای فراوانی داشته باشد.

مطالب مرتبط