کاهش مرگ و میر میانسالان مبتلا به سرطان در بریتانیا

تشخیص سرطان حق نشر عکس PA
Image caption براساس آمار تعداد افراد میانسالی که بر اثر ابتلا به سرطان در بریتانیا جان خود را از دست می‌دهند به کمترین میزان رسیده است.

آمار نشان می‌دهد تعداد افراد ۵۰ ساله‌ای که بر اثر ابتلا به سرطان در بریتانیا جانشان را از دست می‌دهند؛ به کمترین میزان ثبت شده رسیده است.

مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا اعلام کرده که آمار مرگ میر بر اثر این بیماری بین سنین ۵۰ تا ۵۹ سال حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

براساس این آمار در سال ۱۹۷۱ بیش از ۲۱ هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به سرطان جان سپردند اما این آمار در سال ۲۰۱۰ به کمتر از ۱۴ هزار نفر رسیده است.

این مرکز خیریه دلیل کاهش آمار مرگ و میر را مراقبت، درمان و کاهش مصرف سیگار بین افراد عنوان کرده است.

این در حالیست که سیگار همچنان یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان و تنباکو عامل ایجاد یک پنجم از انواع سرطان ها در دنیاست. به بیان دیگر تنباکو عامل ایجاد شش هزار مورد سرطان در سال است.

براساس آمار منتشر شده موارد دیگر که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد مصرف الکل و رژیم غذایی نامناسب (نخوردن میوه، سبزیجات) است که این عوامل می‌تواند موجب ۳۵ هزار مورد ابتلا به سرطان در سال شود.

متخصصان بر این باورهستند که حدود نیمی از سرطان‌ها به دلیل نوع و نحوه زندگی افراد است.

پیشرفت فوق‌العاده

سرطان‌های ریه، معده و نوعی از سرطان خون به نام "هادکین لنفوم" از جمله سرطان‌هایی هستند که آمار مرگ و میر بر اثر آنها در میان مردان۵۰ ساله کاهش یافته است.

در میان زنان میانسال نیز آمار مرگ و میر ناشی از سرطان‌های معده، رحم، روده و نوعی از سرطان خون به نام "هادکین لنفوم" کاهش یافته است.

پروفسور پیتر جانسون از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید:" برای نخستین بار در چهار دهه آمار مرگ بیماران مبتلا به سرطان بین سنین ۵۰ تا ۵۹ سال به کمتر از ۱۴ هزار مورد در سال رسیده است. این خبر مشوق همه دست‌اندرکاران این حوزه است و نشان می‌دهد که پیشرفت فوق العاده‌ای در این حوزه داشتیم. کاهش استعمال سیگار در میان افراد حرکت بسیار بزرگی است. ما همچنین در تشخیص اولیه سرطان و درمان آن از طریق جراحی، رادیوگرافی یا شیمی درمانی وضعیت بهتری پیدا کرده‌ایم."

اما متخصصان می‌گویند :هنوز باید کارهای زیادی انجام شود تا سرطان به بیماری تبدیل شود که مردم با آن زندگی کنند و نه اینکه از ابتلا به آن بمیرند.

مطالب مرتبط