فضاپیمای بخش خصوصی به ایستگاه فضایی پیوست

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کپسول دراگون نخستین فضاپیمای بخش خصوصی است که به آی اس اس می پیوندد

نخستین فضاپیمای بخش خصوصی در آمریکا به ایستگاه بین المللی فضایی، آی اس اس، ملحق شده است.

کپسول باربری دراگون متعلق به شرکت اسپیس اکس جمعه به ایستگاه بین المللی فضایی رسید و با کمک یک بازوی روباتیک به این ایستگاه متصل شد.

دراگون نخستین فضاپیمای متعلق به بخش خصوصی است که به ایستگاه بین المللی فضایی متصل می شود.

این فضاپیمای بدون سرنشین همچنین نخستین سفینه آمریکایی است که پس از توقف پرواز ناوگان شاتل های سازمان ملی هوا-فضای آمریکا، ناسا، به ایستگاه بین المللی فضایی پرتاب شده است.

دان پتیت، فضانورد آمریکایی مستقر در ایستگاه بین المللی فضایی با کمک یکی از بازوهای روباتیک این ایستگاه توانست فضاپیمای دراگون را به سوی یکی از محفظه های اتصال هدایت کند.

خدمه ایستگاه قرار است شنبه وارد فضاپیمای دراگون شوند و محموله آن را تخلیه کنند.

به گفته کارشناسان، اعزام فضاپیمای دراگون به ایستگاه بین المللی فضایی سرفصل مهمی در تاریخ فضانوردی است چرا که تاکنون این گونه عملیات در انحصار دولت ها بوده است.

ناسا که در پی صرفه جویی مالی برای تامین هزینه های ماموریت های بلندپروازانه تری مانند رفتن به سیاره مریخ است، در پی استفاده از خدمات شرکت های خصوصی برای پرتاب محموله های فضایی و فضانوردان به مدار زمین است.

این سازمان سال گذشته پرواز ناوگان سفینه های رفت و برگشت فضایی خود را به علت پرهزینه بودن، متوقف کرد و از آن زمان از فضاپیماهای سایوز روسیه برای ماموریت های خود استفاده کرده بود.

ناسا برای کمک به ایجاد ظرفیت انجام ماموریت های فضایی به وسیله بخش خصوصی به اسپیس اکس که در کالیفرنیا مستقر است و شرکت اوربیتال ساینسز ۸۰۰ میلیون دلار کمک مالی کرده است.

اسپیس اکس با ناسا قراردادی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری امضا کرده است تا در ۱۲ پرواز، فضانوردان آمریکایی و محموله های تدراکاتی مورد نیاز را به ایستگاه بین المللی فضایی منتقل کند.

این شرکت کپسول دراگون را با استفاده از موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب کرد.

این کپسول پس از انجام ماموریت خود می تواند به زمین برگردد و قابل کاربری مجدد است.

شرکت اوربیتال ساینسز نیز قصد دارد کپسول سیگنس را با استفاده از موشک آنتارس به مدار زمین بفرستد.

مطالب مرتبط