ورید ساخته شده از سلول های پایه بیمار، زندگی او را متحول کرد

حق نشر عکس ap
Image caption پزشکان تلاش کردند ورید مورد نیاز را از از سلول های پایه خود بیمار یعنی دختر بچه ده ساله بسازند

متخصصان در سوئد یکی از رگ های اصلی یک دختر ده ساله را با رگی که با استفاده از سلول های پایه بدن خودش رشد کرده بود، عوض کردند.

جریان خون بین روده و کبد این دختر ده ساله بسیار ضعیف بوده است. بر اساس گزارش پزشکان سوئدی که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده پزشکان یک ورید از پیکر بی جان یک مرد جدا کردند و آن را در سلول های پایه این دختر غوطه ور کردند.

جراحان می گویند این تغییر موجب ایجاد تغییرات کیفی ناگهانی در زندگی این دختر شده است. این جدیدترین موردی است که در آن متخصصان اندامی را برای پیوند به بافت اندام های شخصی دیگر رشد داده اند. سال گذشته هم متخصصان یک نای مصنوعی درست کردند و آن را با سلول های پایه بیمار پوشاندند.

مسدود شدن جریان خون بین روده و کبد می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند خونریزی داخلی بشود.

در مورد این دختربچه پزشکان موفق نشده بودند راه دیگری برای مقابله با این انسداد پبدا کنند و بای پس یا جراحی کنارگذر هم در این مورد موثر نبوده است.

پزشکان دانشگاه گوتنبرگ و دانشگاه شالگرنسکا تلاش کردند ورید مورد نیاز را از سلول های پایه خود بیمار یعنی دختر بچه ده ساله بسازند. به این شیوه "دیسلولاریزاسیون" گفته می شود.

در این روش از یک ورید اهدایی استفاده می شود که پزشکان آن را طی چرخه های منظم، چندین بار با آنزیم ها و مواد شوینده، شستشو می دهند. به این ترتیب سلول های بدن شخص اهدا کننده از این ورید جدا می شود.

سپس ورید را با سلول های پایه مغز استخوان دختر ده ساله شستشو می دهند. در نهایت آنچه حاصل می شود، وریدی است از جنس سلول های دختر ده ساله.

پروفسور مارتین بیرشال و جورج همیلتون از دانشگاه کالج لندن در این باره می گویند: با این روش این دختربچه از احتمال این که در ناحیه گردن و یا پا دچار تروما شود و به اختلال در اندام‌های تحتانی دچار شود رها شد چون اگر از این روش استفاده نمی شد، شاید پزشکان مجبور می شدند از گردن یا پای او رگ بردارند.

آنها همچنین می‌گویند برای این که این بتوان از این شیوه به صورت راه حل برای درمان در ابعاد وسیع و همگانی استفاده کرد، لازم است این مراحل در یک مرحله خلاصه شوند.