اتصال موفقیت‌آمیز سفینه‌های چینی در فضا

Image caption تصویری شبیه‌سازی شده از اتصال سفینه شنجوی-۹ به تیانگونگ در مدار زمین

با اتصال سفینه حامل سه فضانورد چینی به آزمایشگاه فضایی تیانگونگ در مدار زمین، برنامه فضایی چین مرحله‌ای کلیدی را پشت سر گذاشته است.

عملیات اتصال سفینه شنجوی-۹ به آزمایشگاه فضایی ساعت ۶ و ۷ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ از تلویزیون چین به طور زنده پخش شد.

ماموریت فضایی شنجوی-۹ روز شنبه گذشته آغاز شد. این سفینه لیو یانگ، اولین فضانورد زن چین را با خود به فضا برده است.

این، چهارمین ماموریت فضایی چین است که در آن یک سفینه سرنشین‌دار به فضا فرستاده می‌شود و فرصت دیگری را برای بررسی میزان توسعه و پیشرفت چین در فناوری فضایی فراهم کرده است.

سفینه شنجوی-۸ که سال گذشته بدون سرنشین به فضا پرتاب شد، عملیات اتصال به سفینه تیانگونگ را با موفقیت به سرانجام رسانده بود و این عملیات موفقیت‌آمیز باعث شد که چین با اطمینان خاطر بیشتری سفینه شنجوی-۹ را با سه سرنشین راهی فضا کند.

عملیات اتصال شنجوی-۹ با تیانگونگ در مدار زمین به طور خودکار انجام شد؛ ابتدا این دو سفینه با به کار گیری مجموعه‌ای از رادار، لیزر و حسگرهای نوری در یک ردیف قرار گرفتند و بعد به هم متصل شدند.

این عملیات در ارتفاع حدود ۳۴۰ کیلومتری زمین انجام شد و خانم لیو با یک دوربین دستی، لحظه اتصال دو سفینه را ثبت کرد.

گفته شده است که در هر نوبت، تنها دو نفر از خدمه سرنشین این سفینه، وارد آزمایشگاه فضایی خواهند شد و نفر سوم در سفینه شنجوی-۹ می‌ماند تا در صورت وقوع وضعیت اضطراری، وارد عمل شود.

در جریان این ماموریت، مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی، از جمله چند آزمایش پزشکی برای بررسی آثار بی‌وزنی بر بدن انسان انجام خواهند شد.

چین امیدوار است که با بهره‌گیری از نتایج این ماموریت‌های فضایی، مقدمات ساخت ایستگاه فضایی اختصاصی خود را فراهم کند.

مطالب مرتبط