سیلیکون‌های پستان شرکت پی‌آی‌پی 'سمی و سرطان‌زا نیست'

حق نشر عکس AP
Image caption گفته شده میزان از هم گسیختگی این بافت پیوندی دوبرابر سایر بافت هاست.

گزارش نهایی در مورد سیلیکون های پیوندی پستان شرکت پولی ایمپلنت پروتز( پی آی پی) نشان می دهد که ژل داخل این سیلیکون در دراز مدت تهدیدی برای سلامت به شمار نمی رود.

در این گزارش آمده است این بافت های پیوندی که از سیلیکون های غیراستاندارد ساخته شده سمی و سرطان‌زا نیستند.

پروفسور بروس کیوگ، که سرپرستی تیم تحقیقاتی بر روی این سیلیکون ها را برعهده داشته، گفته است که میزان از هم گسیختگی این بافت پیوندی دوبرابر سایر بافت هاست.

استفاده از محصولات شرکت فرانسوی پی آی پی در سال ۲۰۱۰ میلادی در فرانسه ممنوع شد، به این دلیل که در این سیلیکون ها از ژل صنعتی به جای ژل پزشکی استفاده شده بود و همین موضوع احتمال پارگی آنها را افزایش داده بود.

سیلیکون های پیوندی این شرکت از ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوندهای پستان است و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

در عمل جراحی پستان ۴۷ هزار زن در بریتانیا از این نوع بافت سیلیکونی استفاده شده است.

در ژانویه سال جاری تیم تحقیقاتی پروفسور بروس کیوگ نتیجه گرفت که به شواهدی کافی دست نیافته تا براساس آن به زنانی که از این بافت پیوندی استفاده کرده اند، توصیه کند که بافت های پیوندی شرکت پی آی پی را از بدنشان خارج کنند.

در این تحقیق گفته شده که ارتباطی بین این بافت های سیلیکونی و سرطان وجود ندارد و شواهد در مورد میزان بالای از هم گسیختگی این بافت ها بقدر کافی نیست.

به گفته پروفسور کیوگ آزمایشهای مکرر در بسیاری از کشورها نشان داد که "این بافت های پیوندی سمی نیستند، بنابراین ما معتقدیم در درازمدت این سیلیکون ها تهدیدی برای سلامت محسوب نمی شوند."

در همین حال رئیس مجمع جراحان پلاستیک بریتانیا گفته است: "هر چند که نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که در دراز مدت این سیلیکون های پیوندی تهدیدی برای سلامت نیستند، اما واقعیت این است که دربافت های پیوندی شرکت پی آی پی میزان از هم گسیختگی و نشت مواد سیلیکونی بیشتر از سایر بافت های پیوندی است."

پلیس فرانسه در ژانویه سال جاری، رئیس شرکت پی آی پی، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، را بازداشت کرد.

هر چند که او گفت که این سیلیکون ها برای بدن هیچ ضرری ندارند و بشدت از دولت فرانسه به خاطر ارائه خدمات برای خارج کردن سیلیکون های کار گذاشته شده انتقاد کرده و گفت که این امر باعث تحمیل ریسک عمل جراحی به زنان می شود.

مطالب مرتبط