ارائه راه‌حل برای خنثی‌سازی ویروس استاکس‌نت

حق نشر عکس Getty
Image caption فعالیت‌های هسته‌ای ایران مکررا مورد حملات سایبری قرار گرفته است

زیمنس، غول تکنولوژی و مهندسی آلمان، راه حلی برای برطرف کردن حفره‌های امنیتی که بدافزار استاکس‌نت از آنها استفاده می‌کرده ارائه داده است.

استاکس‌نت در سال ٢٠١٠ و پس از تحقیق بر علت بروز مشکلاتی در عملکرد چندین کارخانه و تاسیسات صنعتی کشف شد.

حمله استاکس‌نت به تجهیزات هسته‌ای‌ ایران، ضربه شدیدی به فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم این کشور زد.

زیمنس این راه حل را پس از آن ارائه کرده که خبرهایی از دور تازه حملات علیه فعالیت‌های غنی‌سازی ایران منتشر شده‌است.

استاکس‌نت از حفره‌های امنیتی موجود در نرم‌افزاری که زیمنس برای نظارت بر تجهیزات کنترل‌کننده قابل برنامه‌ریزی‌اش نوشته بود، برای نفوذ استفاده می‌کرد. این نرم‌افزار در بسیاری از تجهیزات صنعتی و فرآیندهای خودکار کاربرد دارد.

استاکس‌نت با حمله به یک موتور آن را از کنترل خارج کرده و می‌سوزاند. احتمال می‌رود به علت همین اتفاق است که ایران بسیاری از سانتریفوژهای خود در مجتمع غنی‌سازی نطنز را تعویض کرده است.

زیمنس می‌گوید به به روزرسانی کد "سیماتیک" در تجهیزات کنترل‌کننده، حفره‌های امنیتی را برطرف کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption بنا به ایمیلی که به شرکت اف‌سکیور رسیده حمله تازه سایبری علیه تاسیسات ایران از کامپیوترهای این تاسیسات قطعه‌ای موسیقی متعلق به گروه موسیقی ای‌سی/دی‌سی پخش می‌کند

هم زمان شرکت امنیتی "اف-سکیور" اعلام کرده است که ایمیلی، احتمالا از یکی از متخصصان ایرانی شاغل در سازمان انرژی اتمی ایران، دریافت کرده است که می‌گوید تاسیسات نطنز و فردو دوباره مورد حمله قرار گرفته‌اند.

میکو هایپونن، پژوهشگر ارشد امور امنیتی این شرکت، می‌گوید که هیچ یک از جزئیات این ایمیل قابل تایید نیست. با این حال تحقیقات آنها نشان می‌دهد که ایمیل از سازمان انرژی اتمی ایران فرستاده شده است.

مطابق این ایمیل، مقامات ایرانی ناچار به تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای در تاسیسات فردو و نطنز شده‌اند.

بر همین مبنا یکی از اختلالات ناشی از حمله جدید این است که نیمه‌شب‌ها قطعه‌ای موسیقی متعلق به گروه راک ای‌سی/دی‌سی از کامپیوترهای این تاسیسات پخش می‌شود.

ایران روز گذشته اعلام کرد که موفق به مقابله با حملات سایبری پیچیده علیه تاسیسات زیربنایی خود شده است.

مطالب مرتبط